بازار بیرجند؛ گذرگاه اقتصادی بازرگانان هندی

بازار بیرجند در زمان جور واجور تاریخ به دلیل قرار گرفتن شهر بیرجند در راه تجاری هند از رونق بسیاری برخوردار بوده. وجود کاروانسراها و بازارهای کوچیک و بزرگ نشون از رونق اون داشته. با سایت ما همراه باشین تا بیشتر با این بازار تاریخی آشنا شید.

موقعیت بازار بیرجند

گذشته

بیرجند به عنوان یکی از شهرهای تاریخی خراسان جنوبی، از قدیم الایام بازارهای معروفی داشته. این بازارها در دو قسمت شمال رود و جنوب رود بیرجند مستقر بوده ان.

این بازار درزمان زمان متمادی بافت سنتی خود رو حفظ کرده و با گذشت روزایو گرمی خرید و فروش، بازم فعال بوده و هست.

از دوره صفویه به خاص درزمان یه قرن گذشته به دلیل ایجاد امنیت و قرار گرفتن بیرجند در راه چندین شهر موجب شده این شهر پایگاه تجاری واسه بازرگانان شهرهایی مثل کرمان، یزد، هرات، سیستان و چند شهر دیگه بوده و از رونق اقتصادی زیادی برخوردار باشه.

از ابتدا قرن بیستم نه فقط بیرجند محل تجمع بازرگانان ایرونی بوده، بلکه تجار هندی هم واسه بهبود مبادلات، بیرجند رو انتخاب می کردن و مبادلات و واردات کالاهایی مثل منسوجات پنبه ای و پشمی، قند و شکر و چای از راه بیرجند انجام می شد.

مقالات در رابطه

  • پنج شنبه بازار میناب؛ بازاری هفتگی با قدمتی دیرین
  • بازار سنتی کازرون ؛ نبض اقتصادی شهر
  • بازار کرمان؛ مجموعه ای عالی از زمان تاریخ

این بازار در قدیم الایام میدون خرید و فروش فرآورده های محلی مثل زعفران، گلیم، گیوه، گندم، جو، عدس، لوبیا، نخود، کتیرا و آنغوزه، ترنجبین، قارچ، توت خشک، برگه هلو و زردآلو هم بوده.

هم جواری این بازار با مرزهای کشورای پاکستان، افغانستان و حتی هندوستان اون زمان باعث تبدیل این بازار به بازار شاخص منطقه و شرق کشور شد. در اون زمان بازرگانان هندی به خاطر تجارت ادویه هندی به بیرجند می اومدن و سالیان سال در بازار بیرجند به کار مشغول می شدن.

بازار بیرجند

وجود دست کم ۳۰ تاجر هندی که در بیرجند فعالیت داشتن، نشونه اهمیت روابط تجاری با هنده، در این داد و ستدها جنسای بیرجند و شهرهای مجاور شامل زعفران، زرشک، قالیچه، زیلو، جاجیم، گیو، خشکبار، زیره، پشم و کرک، گیاهان دارویی به خاص آنغوزه با جنسای هندی مبادله می شد.

ساختار بازار سنتی بیرجند

معاون

معاون وزیر خارجه چک در بازار بیرجند

وجود دو کاروانسرای قدیمیبا قدمت بیشتر از ۳۰۰ سال دلیل بر عمر طول این بازار داره. این کاروانسراها در قیصریه بازار بودن و بیشتر دفاتر کار تجار و انبار کالا و مرکز خرید و فروش کالا بوده. معماری سنتی و کوچه های تنگ این بازار نشانی از اصالت و قدمت این بازاره. وجود این کاروانسراها در بیرجند با قدمتی تا دوره های تاریخی زندیه، صفویه و قاجاریه به بازار رنگ و بوی دیگری می بخشه.

همه با هم ۱۶ کاروانسرای شهری در بیرجند وجود داشته که تعدادی از این کاروانسراها به عنوان دفاتر کار تجار و انبار کالا و مرکز خرید و فروش کالا بوده. کاروانسرای چارختی ها، محسن زاده، کاروانسرای وصل به مصلی، ملا محمد مودی، سادسی، گازاری ها مقابل کاروانسرای محسن زاده، اخوان، مستوفی، میرزا رضا، شرکت برق، خرازی، شرکت نفت و حاجی ملک از دیگر کاروانسراهای فعال در زمان های قدیم بوده که نقش موثری پیشه و فعالیت تجار و بازرگانان در بیرجند داشته ان.

بازار بیرجند

۲۵ بازار کوچیک و بزرگ

جاذبه اقتصادی بیرجند واسه حضور تجار

در قدیم الایام جمعا ۲۵ بازار یا بازارچه بزرگ و کوچیک در بیرجند فعال بوده. بازارهای جنوب رود شامل بازار ملک یا حاجی ملک، بازار کلاه مال ها، بازار لب رود، بازار پنبه فروشان، بازار حاجی محمدحسن، بازار محسن زاده، بازار منظم، بازار سرپوشیده، ته بازار، بازار لب ریخته، بازارچه کندی ها، بازار آهنگران، بازار حاجی محمد جعفر، بازار قیصریه، بازار کفش دوزها و بازار سراچ هاست.

بازار رنگرزها، بازار مسگران، بازار دباغان، بازار پاشنه سازان، بازار کفش ساده دوزان، بازار مستوفی و بازار دم قبرستان هم از بازارهای شمال رود به حساب می اومدن.

بازار بیرجند

بازار سرپوش

این بازار از دیگر بازارهای بیرجنده. تنها بازار سرپوشیده اون زمان بود که از جنوب بازار منظم شروع می شد و اون رو با یه زاویه قائمه به بازار آهنگران در رابطه می کرد.

بازار چهکندی ها

این بازار هم در جنوب ته بازار و موازی با اون بود و چون عده ای از اهالی چهکند در اون به کار پنبه زنی و فروختن پشم و پنبه و مو و کرک اشتغال داشتن، به این نام معروف شده بود.

بازار ملک

از قدیمی ترین بازارهای بیرجنده. از طرف شرق وصل به بازار سرپوش و از طرف غرب منتهی به سه راه اسدی.

بازار سادسی

ورودی شرقی اون واقع در میدون امام و ضلع غربی اون وصل به بازار سرپوش وصل می شد.

همراهان عزیز سایت ما واسه آشنایی با بازارهای ایران با سایت ما همراه باشین.