بازار بشیکتاش استانبول، تجربه خریدی باکیفیت اما ارزون

دانلود پایان نامه

بازار هفتگی بشیکتاش که روزای شنبه برگزار می شه (مردم محلی به اون جومارتسی پازاری یعنی شنبه بازار می می گن) یکی از پرطرفدارترین بازارهای هفتگی استانبوله که با قیمت های مناسب اجناس و فضای مطلوب اون، مشتریان رو از سراسر شهر به این منطقه می کشوند. در ادامه با سایت ما همراه باشین تا با این بازار محلی آشنا شید.

هر چیزی که باید درباره استانبول بدونین

مقاله های در رابطه:

  • چهارشنبه بازار استانبول، بازاری به قدمت بیزانس
  • بازار ادویه استانبول، دنیایی از عطر و رنگ

اگه در سفر به استانبول از همه ی جاذبه های تاریخی و گردشگری اون مثل مسجد کبود، مسجد ایاصوفیه، میدون تکسیم و … دیدن کرده اید، می خواهید چیزای جدیدی در این شهر کشف کنین، بازار شنبه ی بشیکتاش همانجاییه که باید از اون بازدید کنین. در این بازار با مردم محلی، فروشندگان و اجناسی که در زندگی روزمره ی مردم این شهر خریداری و مصرف می شه، آشنا می شید. شاید این بازار جزو طولانی ترین و شلوغ ترین جاهایی باشه که بیشتر گردشگران در سفر به استانبول فرصت دیدن اون رو از دست می بدن. در شنبه بازار بشیکتاش می تونید لباس های ارزون قیمت، ماهی تازه و غذاهای محلی بخرین.

بازار بشیکتاش استانبول

بازار بشیکتاش استانبول بازار آخر هفته ی کوچکیه که بیشتر مردم محلی واسه خرید هفتگی خود به این بازار می آیند. این بازار در پارکینگ قدیمی چند طبقه ی ساده برپا می شه. از همون لحظه ای که قدم در این بازار می گذارید، می فهمید که اینجا واقعا یه بازار محلیه. در طبقه ی اول این بازار اجناس تازه مثل گشنیز تازه و کالاهایی که هرجایی به فروش نمی رسند رو می تونید پیدا کنین. در کنار اجناس تازه می تونید کالاهایی مثل خشکبار، ادویه جات و ترشی هم بخرین. 

بازار بشیکتاش استانبول

در ترکیه ماهی فروشان ماهی ها رو که بیشتر تازه و باکیفیت هستن و قیمتشان هم بسیار مناسبه، به طور کامل تمیز می کنن و اون رو  خرد کرده و تحویل مشتری می بدن، پس آدمایی که ماهی تازه از این بازار می خرند، خیلی راحت و بدون هیچ دردسری اون رو طبچ می کنن. در محله ی بشیکتاش بازار ماهی فروشی هم همیشه به پاه و می تونید از اونم دیدن کنین. اگه کمی از غرفه های ماهی فروشی پایین تر برید، غرفه های فروش غذاهای دریایی رو پیدا می کنین که ماهی سرخ شده و شکل های جور واجور غذاهای دریایی بسیار لذیذی رو عرضه می کنن. با این که فضای این قسمت کوچکه اما ارزش اون رو داره که کمی در اون توقف کرده و طعم خوشمزه غذاهای دریایی استانبول رو بچشید. 

بازار بشیکتاش استانبول

هم اینکه شما می تونید در این بازار  قهوه ترک نوش جون کنین. در بازار بشیکتاش رستوران های ارزون قیمت زیادی هست که مردم محلی به اون رستوران های «bolkepce» (بولکپچه) می می گن. مشتری این رستوران ها بیشتر افراد محلی هستن که در دور و بر بازار بشیکتاش کار می کنن، واسه همینه که قیمت غذاهای اون ارزانه اما از حق نگذریم، کیفیت خوبی دارن. این غذاها مثل غذاهای خونگی ترکه و کسائی که دونر دوست دارن، می تونن باکیفیت ترین دونرها رو در این رستوران ها بخورن.

بازار بشیکتاش استانبول

اگه در این بازار بچرخی بزنین، صدای فروشندگان رو می شنوید که می می گن «همه چیز یه لیر، همه چیز یه لیر». اگه سر برگردونین، با یه عالمه از دستبند چرم، نخ های دسته بندی شده، آویز نقره اندود، بدلیجات پر زرق وبرق و چیزایی که واسه دوری چشم زخم وجود دارن، روبه رو می شید. فروشندگان همه مشغول بسته بندی خرید مشتریان و حساب وکتاب دخل خود هستن. 

بازار بشیکتاش استانبول

بعد از این که از مواد غذایی طبقه ی اول خرید کردین و کارتون تموم شد، باید به طبقه ی دوم برید. در این طبقه می تونید تقربیا هر وسیله ی خونگی رو که فکرش رو می کنین، پیدا کنین، از وسایل مورد  به کار گیری در خونه گرفته تا اشیای تزئینی، دکوری و فرش های بسیار خوشگل. در غرفه های شیرینی فروشی می تونید شکل های جور واجور نون ها و شیرینی های بسیار خوشمزه ترک رو بخورین و فروشندگان اون ها، سخاوتمندانه به شما تعارف می کنن تا کمی از خوراکی های خوشمزه ی مغازه شون امتحان کنین. اگه از این خوراکی ها بخرین و طعم اون رو بچشید، می فهمید که این خوراکی ها چقدر ارزون تر و چقدر خوشمزه تر از شیرینی هاییه که در میدون تکسیم و دیگه خیابون های مشهور استانبول به فروش می رسد. 

بازار بشیکتاش استانبول

شاید در این بازار گردشگر زیادی رو نبینید اما نگران نشید؛ این بازار مکانی امن و تمیز اما کشف نشده و خیلی از گردشگران از وجود اینجور مکانی آگاهی ندارن. با گشت وگذار در این بازار می تونید روز فوق العاده ای رو در استانبول تجربه کنین.