بازار بزرگ استانبول و مناطق دیدنی دور و بر اون

دانلود پایان نامه

منطقه ای که از بازار بزرگ استانبول شروع می شه و به انتهای بازار ادویه ختم می شه، از نظر تاریخی مرکز تجارت و خرید و فروش در این شهر بوده و هنوزم پر از تجار و بازاریانیه که شکل های جور واجور جنسا رو به خریداران عرضه می کنن. در این مقاله گذشته از این دو بازار مهم، با رستوران ها، مراکز خرید و جاذبه های توریستی منطقه ی بازار آشنا می شیم، با سایت ما همراه باشین.

هر چیزی که باید درباره استانبول بدونین

مقاله های در رابطه:

  • راهنمای سفر به استانبول؛ تنها شهر بزرگ جهان در دو قاره آسیا و اروپا
  • منطقه بی اوغلو در استانبول کجاس؟
  • راهنمای سفر به گالاتا و کاراکوی استانبول
  • جای های دیدنی در منطقه بی اوغلو استانبول
  • راهنمای سفر به سلطان احمد، شهر قدیم استانبول

بازار بزرگ استانبول و بازار ادویه به اندازه ای جذابیت داره که اگه ساعت ها در اون ها بچرخید و سیاحت کنین، ذره ای احساس خستگی نمی کنین. تلاش کنین خیابون ها و مناطق دور و بر بازار رو هم ببینین؛ به خاص خیابون نور عثمانیه و مغازه های فرش و گلیم، جواهر فروشی و عتیقه فروشی های اون. خیابون های باریک و تقریبا فرسوده ی این منطقه پر از مغازه ها، دکه ها و بساط هاییه که هر نوع کالایی رو با قیمت های مناسب می فروشد. خیابون های دور و بر بازار پر از افراد محلیه که در حال خرید کردن و چانه زنی هستن. هر چند بیشتر ساختمون های زمان عثمانی مدت هاس که از بین رفته، اما ساختار این منطقه هنوزم نشون می دهد که این شهر در گذشته های دور، وقتی که مرکز یه امپراتوری بزرگ بوده، چیجوری و به چه شکل بوده. مسجد سلیمانیه که یکی از شاهکارهای به جا مونده از «معمار سنان» است، در بالای یه تپه و در نزدیکی بازار بزرگ استانبول هستش و ارزش این رو داره که قبل از گردش در بازار، از این مسجد خوشگل دیدن کنین. مسجد رستم پاشا و مسجد جدید، هر دو در نزدیکی محله ی امینونو و در کنار ساحل هستش ان و بازدید از اون ها خالی از لطف نیس. البته واسه گشت و گذار در منطقه ی بازار بهتره که از طرف بازار بزرگ یا همون «کاپالی چارشی» گردش خود رو شروع کنین و به طرف پایین و به طرف محله ی امینونو (Eminonu) پیش برید. اگه این راه رو به طور برعکس طی کنین، یعنی از طرف امینونو به طرف بالا و به طرف بازار بزرگ حرکت کنین، گذروندن راه سربالایی ممکنه واسه شما سخت باشه.

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)

بازار بزرگ استانبول

یه نفس عمیق بکشین و وارد این هزارتو شید. بازار بزرگ استانبول دارای ۶۵ خیابون سر پوشیدهه که روی هم رفته ۴۰۰۰ مغازه، کافه، رستوان، مسجد و محوطه باز رو شامل می شه. گفته می شه که بازار بزرگ استانبول قدیمی ترین و بزرگ ترین بازار سر پنهون در دنیاس که در اون شکل های جور واجور مغازه ها در پایین یه سقف گرد هم اومده ان؛ ادعایی که خیلی هم دور از ذهن به نظر نمی رسد. هم اینکه گفته می شه که سمج ترین فروشندگان دنیا هم در این بازار وجود دارن، طوری که در فروشندگی بسیار مهارت داشته و شما رو مجاب می کنن تا خرید کنین. به این دلیله که در زمان ورودتون به این بازار باید یه نفس عمیق بکشین و حالت دفاعی به خودتون بگیرین و بعد وارد شید. عجیب اینه که بازار گرمی های مغازه داران و تنوع جنسا طوری شما رو مسحور می کنه که از گردش در این بازار، ذره ای احساس خستگی نمی کنین.

بازار بزرگ استانبول به دستور سلطان محمد دوم معروف به سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۶۱ و پس از فتح قسطنطنیه (استانبول امروزی)، روی خرابه های بازار زمان بیزانس ساخته شد که در سال های گذشته، دوبار در اثر آتیش سوزی تخریب شده. یه بار در سال ۱۹۴۲ این بازار دچار آتیش سوزی شد که خرابی هایی برجای گذاشت و یه بار هم در سال ۱۹۵۴ که در اثر یه آتیش سوزی وحشتناک این بازار تقریبا نابود شده بود، اما در هر دو مورد بازار به سرعت و مثل به ساختار ابتدایی ی خود بازسازی شد و طرح قدیم خود رو با اون طاق ها و قوس های گذرگاه هاش نگهداشت. حتی تلاش شد که آبخوری هایی که در فواصل منظم در وسط گذرگاه های بازار وجود داشت هم دوباره در جای قبلی خود با کاشی و سنگ مرمر ساخته شه.

باحال اینه که فروشندگان در این بازار به چندین زبون صحبت می کنن و از شما می خواهند که به جنسای اون ها نگاهی بندازید. در حالی که در بازار می چرخید و به شکل های جور واجور جنسای چرمی، قالیچه و گلیم، ظروف سرامیکی، پوشاک، طلا و پارچه و منسوجات نگاهی می اندازید، می تونید در یکی از کافه ها توقف کنین و چای بخورین. بخش تقریبا بزرگی از جنسای این بازار، وسایل خرده ریز و زیورآلات بدلیه که به طور خاص واسه فروش به توریست ها جفت و جور و تولید شده، اما بخش جداگونه ای به نام IC Bedestan واسه فروش عتیقه جات در مرکز بازار هست که در زبون فارسی به معنی بازار اندرونیه. روزگاری بخش مرکزی بازار به عنوان یه دژ حفاظتی کاربرد داشته و از جنسای گرون بازار مواظبت می کرده. این بخش از بازار که این روزا مرکز عتیقه فروشیه، همیشه وسایل بسیار زیبایی واسه فروش داره. در بیرون در غربی بازار، sahaflar carsisi یا همون بازار صحاف ها هست که در اون کتاب های قدیمی و دست دوم و هم اینکه کتاب های چاپ جدید به فروش می رسد. تعداد انگشت تعدادی کتاب فروشی در این بازار هست که کتاب های نادر و کم پیدا رو به خریداران خاص این نوع کتاب ها عرضه می کنن. به هر حال یادتون نره که چه در حال چانه زدن واسه خرید یه جفت کفش باشین یا در حال خرید یه فرش آنتیک و قدیمی، فروشنده بهترین قیمت رو وقتی به شما پیشنهاد می کنه که ببینه شما در حال ترک مغازه هستین و از خرید کردن منصرف شده اید.

واسه اینکه در این بازار پر پیچ وخم راه خود رو خیلی راحت پیدا کنین، به علامت ها و تابلوهای نصب شده توجه کنین. این تابلوها به شما می می گن در کدوم خیابون بازار قرار دارین یا اینکه راه خروج رو به شما نشون می بدن. البته گم شدن در این بازار خیلی عجیب نیس، پس خیلی نگران نباشین و با دقت به تابلوها و علائم توجه کنین.

جای های دیدنی در منطقه ی بازار بزرگ استانبول

مسجد بایزید (Beyazit Camii)

مسجد بایزید

مسجد بایزید از مساجد زمان عثمانیه که به دستور سلطان بایزید دوم ساخته شده. ساخت بنای این مسجد که الهام گرفته از مسجد ایا صوفیهه، در سال ۱۵۰۶ به اتمام رسیده. این مسجد گنبد دار، قدیمی ترین مسجد زمان عثمانیه که هنوزم در شهر استانبول پابرجا باقی مونده. با اینکه داخل مسجد تا حدی تاریکه، اما محراب این مسجد بسیار خوشگل و با ابهت ساخته شده. صحن بزرگ این مسجد دارای ۲۰ ستونه که از سنگ خارا و سنگ سماق ساخته شده.

نشانی: استانبول، میدون بایزید  

بویوک والده حان (Buyuk Valide Han)

در بیشتر خیابون های پر پیچ و خم بین بازار بزرگ استانبول و شاخ طلایی، بناهای قدیمی هست که در زمان عثمانی به عنوان کاروان سرا و انبار موقت کالا به کار گیری می شده. مهمترین این کاروانسراها بویوک والده حان اسمشه که به دستور ملکه ی مادر، ماه پیکر سلطان، همسر سلطان احمد اول در قرن ۱۷ میلادی ساخته شده. وقتی که کشتی های تجاری در شاخ طلایی لنگر می انداختن و جنساشون تخلیه می شد، این جنسا در کاروانسراها نگهداری می شد و تجار و بازرگانان هم در اونجا اسکان می پیدا کردن. در زمان بازدید از این کاروانسراها ، به دره های بزرگ اون ها توجه کنین که واسه استواری بیشتر با فلز پنهون شده ان و واسه امنیت بیشتر، هنگام شب بسته نگه داشته می شدن. این روزا هم این کاروانسراها به کار خود ادامه می بدن و اکثرا به وسیله کلی فروشان پارچه و خیاط خونه ها به کار گیری میشن. توریست های این منطقه می تونن از این کاروان سراهای قدیمی دیدن کنن. روبروی بویوک والده حان و درست کمی پایین تر، دو کاروانسرای دیگه به اسمای بویوک ینی حان و کوچوک ینی حان هست که قدمت اون ها به قرن هجدهم برمیگرده.

محله ی امینونو

امینونو که یه قطب اقتصادی و مرکز ترابری و حمل ونقل کالا در استانبول قدیم بوده، حالا به یه جاذبه ی توریستی در این منطقه تبدیل شده. در این منطقه تورهای تفریحی کوتاه یا یه روزه واسه گردش در تنگه ی بسفر هست و واسه لنج های مسافربر سنتی اسکله هایی تعبیه شده. علاوه بر لنج های مسافربر، کشتی های تفریحی دیگری هم هست که با سرعت بیشتری در این تنگه حرکت می کنه و اصطلاحا کاتاماران یا قایق دو بدنه نامیده می شه. از راه ایستگاه تراموای امینونو، ایستگاه قطار سیرکِجی (sirkeci) و پایانه ی مسافربری این منطقه که به طرف قسمت های اروپایی استانبول حرکت می کنه، می تونید شهر استانبول رو سیاحت کنین. در این منطقه شلوغ و پر رفت و اومد دست فروشان بسیاری وجود دارن که با فروش وسایل خرده ریز و جنسا و پوشاکی که کپی مارک ها و برندهای معروف هستن واسه خود، کار و کاسبی ای به راه انداخته ان. می تونید پیاده یا با تراموا از پل گالاتا عبور کنین و از منطقه ی امینونو به اون طرف پل و به محله ی کاراکوی برسین.

مسجد فاتح (Fatih Camii)

مسجد فاتح

این بنای مذهبی شامل مسجد و ساختمون هاییه که کامل کاربرد مذهبی دارن یا واسه آموزش علوم دینی از آ نها به کار گیری می شه. مسجد فاتح بزرگ ترین مسجد زمان عثمانی و از نظر فرهنگی یکی از مهم ترین مساجد استانبول است. این روزا محله ی فاتح مذهبی ترین و سنتی ترین محله ی استانبوله و مسجد فاتح قلب و مرکز این محلهه. این مسجد که در ساخت اون از معماری اصیل ترک به کار گیری شده به دستور سلطان محمد و پس از فتح استانبول ساخته شد و از سال ۱۴۶۳ تا ۱۴۷۰ ساخت اون طول کشیده. این بنا روی خرابه های کلیسای حواریون ساخته شده. مسجد فاتح که در زلزله ی سال ۱۷۶۶ تخریب و دوباره تجدید ساخته شده بود، در سال های گذشته به طور کامل مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته. این مسجد با شیشه های رنگی، بسیارزیبا و باحال به نظر می رسد و بنای اون با چیزی که در گذشته های دور بوده، زمین تا آسمون فرق داره. در پشت مسجد فاتح، مقبره ی سلطان محمد قرار داره که به سبک معماری باروک بازسازی شده. در کنار این بنا مقبره دیگری هست که به همسر سلطان محمد تعلق داره. روزای چهارشنبه درست در شمال مسجد فاتح، یکی از بزرگ ترین بازارهای خیابانی این منطقه برپا می شه و در اون پوشاک و ظروف آشپزخانه و بقیه شکل های جور واجور با قیمت های مناسب به فروش می رسد.

نشانی: استانبول، فِوزی پاشا جاددسی، مسجد فاتح

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

محوطه ی اصلی قدیمی ترین موسسه ی آموزش عالی ترکیه، در زمان حکومت عثمانی به عنوان وزارت جنگ کاربرد داشته. طاق باشکوه سردر اصلی این دانشگاه، درست روبروی میدون بایزید و هم اینکه روبروی ساختمون های اصلی دانشگاه که به سبک نظامی ساخته شده قرار داره. این ساختمون ها دور تا دور چمنزاری رو که پر از درختان چناره، محاصره کرده ان. در وسط این محوطه ی سرسبز، برج بایزید قرار گرفته. این برج سنگی و ۸۵ متری در سال ۱۸۲۸ میلادی به دستور سلطان محمود دوم به عنوان برج دیدبانی ساخته شده. این برج هنوزم یکی از مشخصه های اصلی این شهر و نشون دهنده ی حوادث تاثیر گذاری است که در تاریخ این شهر قدیمیرخ داده. در بالای برج بایزید لامپ های LED کار گذاشته شده که در طول شب روشن می شه و با رنگ های متفاوت خود شرایط آب و هوایی منطقه رو نشون می دهد. رنگ قرمز نشون دهنده ی بارش برفه؛ آبی نشون دهنده ی آسمونی صاف و دلپذیر، سبز نشون دهد است ی بارش باران و  زرد نشون دهنده ی مه و غبار. هر چند این امکان بالا رفتن از برج وجود نداره، اما ارزش این رو داره که از نزدیک اون رو ببینین. بازدید از محوطه ی دانشگاه واسه عموم آزاد نیس، اما گفته می شه که توریست ها می تونن درزمان روزای غیر تعطیل و در طول سال آموزشی از ساعت ۱۰ صبح الی ۳ بعد از ظهر از محوطه ی دانشگاه دیدن کنن. در زمان بازدید از اینجا تاریخی ، از راه ماشین روی اصلی وارد شید و از مقابل ساختمون های اداری دانشگاه عبور کنین و به طرف باغی که در پشت این ساختمون ها قرار داره برید. در این باغ می تونید دور نمایی بسیار خوشگل از مسجد سلیمانیه رو ببینین.

نشانی: استانبول ، بایزید ، فواد پاشا جاددسی

مسجد قلندرخانه (Kalenderhane Camii)

مسجد قلندرخانه

مسجد قلندرخانه در محله ی فاتح و در نزدیکی دانشگاه استانبول و بنای تاریخی valens Aqueduct هستش. این مسجد که قدیم یه کلیسای ارتدوکس بوده، به وسیله پادشاهان عثمانی به مسجد مبدل شده. در فضای داخلی مسجد از سنگ های مرمر با رنگ های جور واجور به کار گیری شده. این مسجد به سبک معماری بیزانس ساخته شده. نمای خارجی اون آجرکاری شده و و داخل گنبدِ طاق قوسی اون درزمان حکومت عثمانی رنگ شده. دو کلیسای کوچیک هم در کنار این مسجد هست که بسته نگه داشته می شن. قدمت دیوارنگاره های داخل گنبدِ قوسی این مسجد به زمان اشغال استانبول به وسیله صلیبیون ابتدا قرن سیزدهم میلادی برمیگرده که به موزه ی قدیم شناسی استانبول انتقال داده شده ان.

مسجد رستم پاشا

مسجد رستم پاشا

مسجد رستم پاشا در خیابون پشت بازار ادویه و درست در طرف غرب این بازار قرار داره. این مسجد که یکی از شاهکارهای معمار سنانه، ابتدا دهه ی ۱۵۶۰ میلادی به نام رستم پاشا، وزیر بزرگ و داماد سلطان سلیمان ساخته شده. وقتی از بیرون به این مسجد نگاه می کنین نمای خارجی بسیارسادهه، اما این مسجد یکی از مسجدهاییه که داخل اون بسیار منظم و تزئین شده. وقتی که وارد مسجد می شید به طور حتم از دیدن نمای داخل مسجد حیرت زده میشین. تقریبا همه ی دیواره های اون به جز داخل گنبد با کاشی ایزنیک (iznic tile) پنهون شده. کاشی ایزنیک یه نوع سرامیک تزئینیه که مجوعه ای با شکوه از چندین رنگ و طرح در اون به کار برده می شه. مسجد رستم پاشا روی زمینی شیب دار و مرتفع ساخته شده که به وسیله مغازه های کوچیکی که در خیابون های دور و بر اون هست، محاصره شده. می تونید از رشته پلکان های مخفی که در کوچه های دور و بر مسجد هست بالا برید و وارد محوطه و ایوون ورودی مسجد شید.

نشانی: استانبول، سو باجیلار جاددسی، حصیرجیلر جاددِسی

بازار ادویه

بازار ادویه

بازار ادویه که با نام بازار مصری ها هم شناخته می شه بسیارجذاب و وسوسه انگیزه. این بازار بسیار کوچیک تر از بازار بزرگ استانبوله، اما بسیار رنگارنگ تر از اینه. قدمت بازار ادویه به قرن ۱۷ بر می شه و به خاطر ایجاد درآمد جهت حفظ و تعمیر مسجد جدید ساخته شد. در زمان های گذشته، این بازار پر از کیسه های ادویه و داروهای گیاهی بوده که با کشتی از مصر و جزیره ها ادویه به این منطقه آورده می شدن. هر چند این روزا تعداد مغازه های سوغاتی فروشی، روز به روز در این بازار افزایش پیدا می کنه، اما هنوزم دکه ها و مغازه های بیشماری هست که پر از کیسه های ادویه و گیاهان معطر با خواص داروییه. البته زعفران ایرونی هم در این بازار به فروش می رسد که در این منطقه بسیار خواهان و طرفدار داره. آجیل، خشکبار و شیرینی های خوشمزه مثل lokum (یه نوع راحت الحلقوم)، چای و قهوه ی ترک هم فت و فراوون در این بازار عرضه می شه. خیابون های باریک و پیچ در پیچی که در هر دوطرف این بازار هست پر از دکه هاییه که خوراکی ها و مواد غذایی مشابه بازار رو با قیمت هایی بسیار پایین تر به مشتریان می فروشد.

نشانی: استانبول، میدون ینی جامی

مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Camii)

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه که در ترکی استانبولی سلیمانیه جامی نامیده می شه، روی یه تپه قرار گرفته و شاید بشه گفت که با شکوه ترین مسجد در استانبوله. این مسجد به وسیله معمار سنان ساخته شده. بخشی از معماری باحال این مسجد، گنبد بزرگ اینه که بلندترین ارتفاع رو در بین مسجدهای زمان عثمانی داره. این گنبد بزرگ به وسیله چار ستون و یه طاق روی زمین نگه داشته شده. دیواره های خارجی این مسجد هم در هر دو طرف، دارای گنبدهای کوچیک تره و مناره های بلند و زیبای اون رو به آسمون کشیده شده. معمار سنان واسه ساخت این مسجد از طراحی ساده ای به کار گیری کرده. هر چند محراب مسجد کاشی کاری شده و پنجره های اون شیشه های رنگی با نقوش بسیار ظریف داره و تغییراتی در داخل گنبد داده شده، اما در کل این مسجد معماری ساده ای داره. آرامگاه معمار سنان درست بیرون دیواره های مسجد و در گوشه ی شمالی قرار داره و مقبره ی سلطان سلیمان و همسرش در گورستان کنار مسجد هستش. این مسجد دارای مجموعه ساختمون هاییه که شامل یه بیمارستان، کتابخونه، حموم و چند موسسه ی خیریه ی دیگه س و به طور سنتی اداره می شه. در حالی که در این منطقه گشت می زنید، چشم انداز زیبای شاخ طلایی رو که در مقابل تون قرار داره، از دست ندین.

نشانی: استانبول، نزدیک در شمالی دانشگاه استانبول، خیابون سلیمانیه

ستون کنستانتین

این ستون در زمان روم قدیم در مرکز یه بازار بزرگ یا در وسط محل اجتماعات اون زمان قرار داشته که این روزا در میدون چمبرلی تاش استانبول هستش است. این ستون از قطعه سنگ های قرمز، ارغوانی و سنگ سماق ساخته شده. رومیان قدیم واسه این بنا ارزش خیلی زیادی قائل بوده ان. این ستون این روزا ۳۵ متر ارتفاع داره، اما در گذشته ارتفاع بیشتری داشته. البته در مورد تعداد بلوک ها و قطعه سنگ های به کار رفته در این ستون اختلاف نظر هست.

نشانی: استانبول، وزیرحان جاددسی، ینی چریلِر جاددسی

قنات والنس (Valens Aqueduct)

در زمان امپراتوری روم شرقی، شهر قسطنطنیه شدیدا دچار کمبود آب آشامیدنی بود و به یه مجرای آب یا قنات واسه تامین آب نیاز داشت. آخرسر در سال ۳۷۵ میلادی به دستور امپراتور والنس، شهر قسطنطنیه به اینجور سیستم آب رسانی مجهز شد. این مجاری آب بناهایی بود که مثل پل ساخته می شد و از راه اون ها آب آشامیدنی یه منطقه تامین می شد. قنات والنس تنها یه بخش از سیستم آب رسانی و پخش آب در اون روزگار بوده. این سیستم که خوب طراحی شده و فرسنگ ها امتداد پیدا کرده بود، بعدا در قرن شانزدهم به وسیله معمار سنان مورد بازسازی قرار گرفت و در زمان امپراتوری عثمانی بازم کاربرد داشت. باحال ترین بخشی که از قنات والنس باقی مونده، نزدیک مسجد شاهزاده هستش که بلوار آتاتورک از بین طاق های اون می گذره. قنات والنس هنوزم یکی از جاذبه های توریستی شهر استانبوله.

مسجد جدید (Yeni Camii)

نمای مناره های مسجد جدید در افق شهر استانبول، یکی از ویژگی های اصلی این شهره. این مسجد که در سواحل امینونو قرار گرفته، به خاطر گذشته و سبک معماری خود بسیار معروف و شناخته شده. طراحی و ساخت این مسجد واسه معمار سنان که در اون زمان دوره ی شاگردی و کارآموزی خود رو تموم کرده بود، رقابت ها و سختی های بسیاری داشته. معمار سنان در سال ۱۵۹۷ بنای این مسجد رو پایه گذاری کرد، اما به خاطر مرگ سلطان های اون زمان و سیاست های پیچیده ی حرمسرا، ساخت این مسجد تا سال ۱۶۶۳ میلادی به طول رسید. در آخر ساخت این مسجد به وسیله ملکه ی مادر، تورهان خدیجه، به اتمام رسید. در آرامگاه پشت مسجد، تورهان خدیجه و پسرش سلطان محمد چهارم و چند سلطان جانشین اون به خاک سپرده شده ان. وقتی از میدون اصلی وارد صحن مسجد می شید، چشم انداز حیرت نگیزی از گنبدهای کوچیک و نیم گنبدهای این مسجد رو می بینید که انگار در کنار گنبد اصلی مثل آبشاری به طرف پایین فرو می ریزند. کلا تعداد گنبدها و نیم گنبدهای این مسجد به ۶۶ عدد می رسد و در کنار گنبد اصلی دو مناره قرار داره که شکوه و عظمتی خاص به این مسجد بخشیده. داخل مسجد کامل به وسیله ی سرامیک و کاشی های پر نقش و نگار iznik کاشی کاری شده و داخل گنبد با ظرافت خاصی طراحی شده. به خاطر پنجره های بی شمار، مثل پنجره ای که روی دیوار محراب هست، داخل این مسجد بسیار روشن و پر نوره.

نشانی: استانبول، امینونو

مسجد شاهزاده

این مسجد به خاطر شاهزاده محمد، پسر ارشد سلطان سلیمان که به دلیل مریضی آبله در سن ۲۲ سالگی در گذشت، ساخته شده. این مسجد اولین مسجدیه که معمار سنان، معمار بزرگ زمان عثمانی اون رو ساخته. معمار سنان ساخت این مسجد رو مربوط به زمان شاگردی و نوآموزی خود می دونه اما نتیجه ی کار اون بسیار خوب از آب دراومده. مسجد شاهزاده با اینکه به اندازه ی مسجد سلیمانیه خیره کننده و قابل توجه نیس، اما از نظر معماری جذابیت و زیبایی خاص خود رو داره. باغ آروم و مصفایی که این مسجد در وسط اون قرار داره، چندین آرامگاه و مقبره از پادشاهان عثمانی رو در خود جای داده و آرامگاه شاهزاده محمد هم در این باغ قرار داره.

نشانی: استانبول، محله ی فاتح، شاهزاده جاددِسی

خرید در استانبول

اینجا با مراکز خرید و مغازه هایی که در منطقه ی بازار استانبول قرار داره آشنا می شیم.

ارمغان نوروعثمانیه (Armaggan Nuruosmaniye)

ارمغان نورو عثمانیه

این مرکز خرید یکی از معروف ترین و شیک ترین فروشگاه های استانبوله که مجموعه هایی عالی و کم پیدا از ظروف لوکس، فرش و قالیچه، پوشاک، جواهرات، کیف و کفش رو به مشتریان عرضه می کنه. طراحی شکل های جور واجور این فروشگاه به حدی خاص و منحصر به فرده که در کمتر فروشگاهی می تونید مثل اون رو پیدا کنین. این فروشگاه بزرگ جوری باحال و خاص طراحی شده که اگه قصد خرید هم نداشته باشین دیدن اون که بیشتر مثل یه موزهه، خالی از لطف نخواد بود. در این مرکز خرید یه گالری هنری و یه رستوران شیک و درجه یه هم هست. رستوران نار که در این مرکز خرید لوکس هستش، هدف و روش ای رو دنبال می کنه که بقیه رستوران های درجه یه استانبول دنبال می کنن. این رستوران ادعا می کنه غذاهایی رو سرو می کنه که صد در صد طبیعی هستن و هیچ گونه رنگ و ماده ی افزودنی در اون ها وجود نداره.

نشانی: استانبول، نوروعثمانیه جاددِسی، پلاک۶۵

زیورآلات هوراسان

این مغازه پر از انگشترها، دستبندها و گردن بندهایی با طرح های قدیمی و آنتیک و گوشواره هایی از آسیای مرکزیه. دیواره های این مغازه با رشته هایی رنگارنگ از مهره هایی که از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی درست شده، پنهون شده. فروشندگان به شما کمک می کنن تا از بین این همه مهره های خوشگل و رنگارنگ، زیورآلات مورد نظر خود رو پیدا کنین. قیمت ها در این مغازه، بسیار منصفانهه.

نشانی: استانبول، تِرلیک چیلر، پلاک ۳۷

مغازه ی کورو قهوه چی محمت افندی

کورو قهوه چی محمت افندی

در خیابون پشت بازار ادویه و درست بیرون در غربی اون، مغازه ی کوچیک «کورو قهوه چی» قرار داره که قدیمی ترین تولیدکننده ی قهوه در ترکیه س و از سال ۱۸۷۱ برقرار بوده. قهوه های عالی و درجه یه این مغازه خوب آسیاب شده و بسیارنرم و یکدسته که می تونید در همون محل، چگونگی آسیاب شدن اون ها رو ببینین. می تونید در این مغازه هم دانه های آسیاب نشده ی قهوه و هم قهوه ی آسیاب شده رو بخرین که هر دو نوع سوغاتی بسیار خوبی از ترکیه س.

نشانی: استانبول، خیابون تاحمیس، پلاک ۶۶

کاپیتان بروس

در این فروشگاه به طور اختصاصی ظروف و صنایع دستی مسی و برنجی به فروش می رسد . در این مغازه به غیر از این ظروف که همه کار دسته، ظروف عتیقه وهمچنین فانوس هایی با طراحی مدرن و به سبک سنتی خاورمیانه هست که به طور حتم توجه شما رو به طرف خود جلب می کنه.

نشانی: استانبول، بازار بزرگ، خیابون ترزیلر، پلاک ۳۰

فروشگاه فرش دوکو

فروشگاه فرش دوکو

کلمه یDHoKU در ترکی استانبولی به معنی بافته که نام یه برند شناخته شده و معروف ترکه. بیشتر فرش های این فروشگاه طراحی و سبک امروزی داره که شامل طرح های هندسی با خطوط روشن و برجسته و هم اینکه طرح های گلدار پر نقش و تصویر. به خاطر ارائه ی سبک هایی به طور کامل متفاوت، این فروشگاه از بقیه فرش فروشی های منطقه جدا شده است. قالیچه های دست بافت این فروشگاه در ازمیر و با به کار گیری نخ های پشمی بافته شده. این نخ ها با دست تابیده و ریسیده شده، بعد با رنگ ها و موادی طبیعی رنگ شده. درست در اون طرف خیابون یه شرکت وابسته به این برند با نام Ethnicon هست که تیکه قلیچه های کوچیک با اندازه های متفاوت رو به هم وصل می کنه و یه نوع فرش رو تولید می کنه که ما رو به یاد لحاف های پنبه دوزی شده ی تزئینی می اندازد.

نشانی: استانبول، خیابون تک کِجیلر، پلاک ۵۸

خیابون نوروعثمانیه

خیابون نورو عثمانیه

خیابون نوروعثمانیه یکی از اصلی ترین خیابون هاییه که به بازار بزرگ استانبول منتهی می شه. این خیابون دارای بلواریه که فقط عابرین پیاده می تونن از اونجا عبور کنن و هیچ اتومبیلی نمی تونه وارد این بلوار شه. در این خیابون مغازه ها و بوتیک هایی هست که از شیک ترین و مدرن ترین بوتیک های این شهره که بیشتر فرش، جواهرات و عتیقه جات می فروشند.

جواهر فروشی اوزلم تونا

جواهر فروشی اوزلم تونا

این جواهر فروشی هیچ شباهتی به یه مغازه ی جواهرفروشی عادی نداره و بیشتر مثل به یه کارگاه هنری و آتلیهه. ارزش این رو داره که از مجموعه جواهرات زیبای اون دیدن کنین. علاوه بر جواهرات، مجموعه ای از ظروف سرامیکی خوشگل و ظریف با طرح و سبک عثمانی در این مغازه به فروش می رسد.

نشانی: استاتبول، نِملیزاده حان، تاراکچیلار جاددسی، چاکماکچیلار یوکوشو، بویوکِنی حان

عتیقه فروشی سوفا

عتیقه فروشی سوفا

سوفا یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین عتییقه فروشی های شهر استانبول در خیبان نوروعثمانیهه. این فروشگاه دوطبقه پر از مجموعه هایی بی مثل از ظروف فلزی، ظروف سرامیکی iznik، نقشه های قدیمی، تابلوهای خطاطی و مینیاتور، جواهرات عتیقه و بقیه وسایل قیمتیه.

نشانی: استانبول، نوروعثمانیه جاددسی

ادویه فروشی اوجوزجولار باهارات

این مغازه که در بازار ادویه و در قسمت پشت بازار قرار گرفته، قیمت های بسیار مناسبی داره. صاحب این ادویه فروشی به اندازه ای رفتار گرم و صمیمی ای داره که می توان گفت این مغازه در بازار ادویه، عالی و خاصه. صاحب این مغازه، خانوم بیلگه کادی اوغلو (Bilge Kadioglu) است که اجداد اون، نسل در نسل در این حرفه فعالیت می کرده ان. اون اولین و تنها زنیه که در بازار ادویه به عنوان یه مغازه دار فعالیت می کنه. کادی اوغلو در مغازه ی خود تازه ترین ادویه ها و هم اینکه مخلوطی خاص از ادویه ها رو به مشتریان عرضه می کنه.

نشانی: بازار مصریا ، پلاک ۵۱

جواهر فروشی باگوس

جواهر فروشی باگوس

باگوس یه کلمه ی اندونزیایی به معنی «بسیار خوشگل»، نام یه جواهر فروشی در بازار بزرگ استانبوله که جواهراتی از هند، نپال، اندونزی و تایلند و هم اینکه مجموعه ای از جواهرات دست ساز رو که از نقره و سنگ های نیمه قیمتی درست شده ان، به فروش می رساند.

فروشگاه اوداباشی حَلیجیلیک

این فروشگاه که در اون شکل های جور واجور قالیچه و گلیم های قدیمی و آنتیک و هم اینکه قالیچه های نو به فروش می رسد، در بازار بابِ علی هستش. صاحب این فروشگاه عصمت اوداباشی، یه کلی فروشه که در مورد صادرات قالیچه و گلیم به ایالت متحده فعالیت می کنه، اما بسیار علاقمنده که مستقیما با مشتریائی که در جستجوی فرش های خاص هستن، رابطه داشته باشه.

نشانی: استانبول، بازار بابِ علی، خیابون بابِ علی

رستوران های منطقه ی بازار

رستوران بورسا لوکانتاسی

 بورسا لوکانتاسی

این رستوران ساده، مثل کافه رستوران هاییه که به سبک کافه تریا و سلف سرویس اداره می شه. رستوران بورسا لوکانتاسی از سال ۱۹۲۷ برقرار بوده و بازم به فعالیت خود ادامه می دهد و مشتریائی رو که به دنبال غذایی با کیفیت و با قیمت مناسب هستن، به طرف خود جذب می کنه. منوی این رستوران به طور روزانه تغییر می کنه و یکی از خوشمزه ترین غذاهای اون گوشت بره به همراه پوره ی بادمجانه که به همراه لذیذترین دسرها سرو می شه. این رستوران نزدیک منطقه ی مینونو هستش و می تونید قبل یا بعد از قایق سواری و گردش در سواحل بسفر در این رستوران غذایی بخورین.

نشانی: استانبول، یالیکُشکو جاددِسی

رستوران Fes café

رستوران Fes café

این رستوران شیک با صندلی های مشکی و سفید lucite و میزهای چوبی که با گل های طبیعی مزین شده، در مرکز بازار بزرگ استانبول هستش. آشپزخانه ی کوچیک این رستوران ساندویچ های ساده، سالاد، لیموناد تازه و آبمیوه های طبیعی و دسرهای خونگی سرو می کنه. این رستوران کوچیک محل مناسبیه که می تونید در اون استراحتی بکنین و مردمی رو که در حال خرید کردن و چانه زدن هستن تماشا کنین. این رستوران درست در بیرون بازار استانبول و در خیابون علی بابا توربه (Ali Baba Turbe) شعبه ی بزرگ تری داره که منوی مفصل تری رو ارائه می کنه و شامل سالاد، پاستا و غذاهای گوشتی می شه.

نشانی: استانبول، بازار بزرگ استانبول، خلیجی جاددسی

رستوران حمدی

رستوران حمدی

در سفرتون به استانبول حتما باید مزه ی کباب های ترکی رو امتحان کنین. این رستوران قدیمی که گوشت گریل شده و کباب سرو می کنه علاوه برانواع غذاهای گوشتی، پیش غذاهای لذیذی رو هم سرو می کنه . مینی لاهماجون مثل پیش غذاهای خوشمزه این رستورانه که روی یه نوع نون نازک، گوشت چرخ شده ی ادویه دار قرار داده می شه. رستوران سه طبقه ی حمدی همیشه پر از افراد محلی و توریست هاییه که به خوردن غذاهای پر گوشت و کباب علاقه دارن. فضای این رستوران بسیار خوشحال و سرزندهه و گارسون ها با سرعت و بدون معطلی در حال خدمت رسانی به مشتریان هستن. در طبقات بالایی رستوران و به طرف پشت ساختمون یه میز واسه خود رزرو کنین تا اینکه چشم اندازی خوشگل از شاخ طلایی و تنگه ی بسفر رو در بین غذا خوردن، ببینین.

نشانی: استانبول، خیابون کالچین، پلاک ۱۷

رستوران نار

رستوران نار

این رستوران که در طبقه ی پنجم فروشگاه ارمغان هستش، بهترین و شیک ترین رستوران منطقه ی بازاره. هدف این رستوران اینه که آشپزی اصیل و سنتی ترکیه رو زنده نگه داره. غذای مخصوص سرآشپز Lamb Tandir اسمشه که بسیار ترد و خوشمزه جفت و جور می شه. بهترین غذاهای این رستوران ظهر و هنگام نهار سرو می شه. مشتریان می تونن غذاهای لذیذی مثل ماهی دودی شده و یا کوفته های کوچیک گوشت که به همراه آلبالوی پخته شده سرو می شه رو سفارش بدن.

نشانی: استانبول محله فاتح، خیابون نوروعثمانیه، پلاک ۶۵ ، فروشگاه ارمغان نوروعثمانیه