بازار ادویه استانبول، دنیایی از عطر و رنگ

دانلود پایان نامه

بازار ادویه یا بازار مصری ها در میدون امینونو، در محله ی «فاتیح» استانبول قرار داره و یکی از بزرگترین بازارهای سنتی این شهره. این بازار بعد از بازار بزرگ استانبول، بزرگترین مجموعه ی سرپوشیده ی استانبوله. در این بازار، عطرها و طعم ها در هم ترکیب می شه. با سایت ما همراه باشین تا با بازار ادویه ی استانبول بیشتر آشنا شید.

هر چیزی که باید درباره استانبول بدونین

مقاله های در رابطه:

  • بازار بزرگ استانبول، یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان
  • بازار بزرگ استانبول و مناطق دیدنی دور و بر اون
  • بهترین مراکز خرید استانبول (قسمت اول)

بازار ادویه ی استانبول مجموعه ایه که ادویه های رنگ به رنگ در سراسر اون به فروش می رسد و می تونید در بین گردش، ادویه هایی باکیفیت و خوش عطر لازم خود رو جفت و جور کرده یا حتی سوغاتی بخرین. اگه شمام دوست دارین به این بازار برید، ما اطلاعاتی در مورد اون در اختیارتون قرار می بدیم که با آگاهی بیشتری به گردش در این بازار بدین. هم اینکه شما می تونید با کلیک روی نام این بازار، ادرس اون رو روی نقشه ببینین.

بازار ادویه ی استانبول یا بازار مصری ها، (به زبون ترکی Mısır Carsisi، میصیر چاریشی می می گن) در سال ۱۶۶۰، در منطقه ی صنعتی و شلوغ «امینونو» (Eminonu) ساخته شد. اجناس از داخل و بیرون از سرزمین عثمانی ها وارد این بندر شده و به جاهای دیگه هم با کشتی صادر می شد.

بازار ادویه استانبول

نام «میصیر» یا همون مصر به خاطر این انتخاب شده که بازار با بودجه ی مالیات های دریافتی از مصر ساخته شده. کاروان قاهره هر ساله شکل های جور واجور ادویه جات رو با خود به استانبول می بیاره چون استانبول در راه تجارت میان شرق و اروپا هستش بود.  با این حال با گذشت زمان، بازدیدکنندگان خارجی استانبول این بازار رو بازار ادویه نامیده ان چون بیشتر تجارت و خریدوفروش ادویه در استانبول در این بازار انجام می شه.

/tag/egypt/

نزدیکی این بازار به بندری پررفت وآمد و شلوغ، اون رو به مکانی ایده آل واسه تجارت تبدیل کرده. گفته می شه که این بازار یکی از چندین سازه ایه که بخشی از درآمد اون صرف حفظ مسجد «ینی والده» شده. ورودی اصلی بازار ادویه از طرف مسجد جدید (New Mosque) در امینونو در منطقه ی تاریخی استانبول، از طاق های آجریه که کبوترها به شکل دسته جمعی اونجا جمع می شن. بازار به شکل Lه  و هنگام ورود بوی ادویه ها و خوراکی های خوشمزه وجودتون رو فرا می گیرد. 

/tag/egypt/

این روزا در این بازار مغازه ها به خریدوفروش ادویه مشغول هستن اما به دلیل حضور گردشگران، در بعضی از قسمت های اون تاجران زیادی به فروش راحت الحلقوم و دیگه شیرینی های سنتی ترکی هم می پردازند. در این بازار می تونید بهترین ادویه جات، شیرینی های سنتی، خشکبار، خاویار، پنیر ترکی، آجیل، موم عسل، چای و قهوه رو پیدا کنین. با اینکه بازار ادویه ی استانبول بسیار شلوغه، اما همه ی اون ها گردشگر نیستن. مردم محلی استانبول واسه خرید به مراکز خرید قدیمی و تاریخی می روند. علاوه به همه خوراکی هایی که ذکر شد، شما می تونید هوله، دمپایی، سبد و قوتی های عجیب وغریب می تونید پیدا کنین. 

بازار ادویه استانبول

این روزا در این بازار ۸۵ مغازه هست و در تموم روزایهفته به جز یکشنبه ها از ساعت ۸ صبح تا ۷ عصر آماده خدت رسانی به مشتریان و گردشگران ایت. روزای یکشنبه هم می تونید از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر سری به اون بزنین. بازار ادویه در تعطیلات عمومی و مذهبی بسته س. 

بازار ادویه استانبول

در هر دو طرف بازار چیزای دیگه هم می تونید به قیمت مناسب بخرین. بیرون از بازار و در طرف غربی اون مغازه ها و فروشگاه های مواد غذایی رو می ببینن. یادتون نره که به کافی شاپ «Kurukahveci Mehmet Efendi» برید؛ این کافی شاپ مشهور بیشتر از ۱۰۰ ساله که با با دانه های قهوه های خود (این مغازه برند مخصوص خود رو در قهوه داره)، نیاز مردم محلی به قهوه رو تامین می کنه.

بازار ادویه استانبول

اگه هم عاشق گل یا پرنده هستین، می تونید سری به بازار روبازی که میان بازار ادویه و مسجد جدید قرار داره، بزنین. در این بازار شکل های جور واجور گل، گیاه، دانه و شکل های جور واجور پرندگان به فروش می رسد.

بازار ادویه استانبول

بازار ادویه استانبول