بازار آمل؛ پایین بازار آمل

دانلود پایان نامه

بازار آمل با گذشته ای بسیار قدیمی یکی از بازارهای باقی مونده از دنیای قدیمه که هنوزم به زندگی ادامه می دهد و نبض اقتصادی بازار آمل رو در اختیار داره. با سایت ما همراه شید تا با این بازار بیشتر آشنا شید.

موقعیت بازار

بازار آمل از گذشته تاریخی، موقعیت جغرافیایی و تنوع کارکردی خاصی در منطقه شمالی کشور برخورداره و در مقایسه با دیگه بازارهای شهری ایران کارکردهای مختلفی رو در خود متحقق کرده است. بازار آمل کارکرد های چندگانه هم وقتی مثل بازارهای دائمی، بازارچه های محلی و هم بازار هفتگی رو داره که دلیل قرار گرفتن فضاهایی با کاربری مسکونی در کنار جای های تجاری در کالبد بازار شده و در نتیجه این ترتیب فضایی، نیازای ساکنان محله های مجاور و کل شهر رو در دوره های جور واجور تاریخی داخل بازار تامین شده است.

گذشته

پایین بازار آمل

مقالات در رابطه

  • بازار اردبیل ؛ یادگاری از هنر، معماری و شهرسازی ایرونی
  • پنج شنبه بازار میناب؛ بازاری هفتگی با قدمتی دیرین
  • بازار شیخ الملوک ملایر؛ بازمانده از عهد قاجار
  • بازار بیرجند؛ گذرگاه اقتصادی بازرگانان هندی

بازار قدیم آمل معروف به پایین بازار یا چهارسوق آمل، بازاری با ریشه باستانیه که در مرکز شهر قرار داره. بخش و هسته اصلی و ابتدایی سازمان دهنده شهر قدیم به حساب می آید. بخش اصلی ساخت بازار آمل به زمان ساسانیان برمیگرده و هنوزم پا برجا مونده و با اینکه در بعضی از قسمت های این بازار تغییرات شتاب زده و نوسازی غیر اصولی انجام شده و به دلیل مقتضیات اقتصادی و اجتماعی روزگار، زیبایی قبلی رو از دست داده، اما هنوز مهم و اعتباره. این بازار بازم رابطه خود رو با محلات مسکونی مجاور، خیلی حفظ کرده و به شکل مرکز تجمع و خرید و فروش مردم دارای عملکردی ممتازه. مغازه های این بازار با سقف سفالی شیب دار و جلو اومده به خاطر مواظبت از باران و آفتاب دارای فضاهای باز داخلی واسه تشکیل بازارهای هفتگی در روزگار گذشته س. این بازار هم مثل بازارهای قدیمی دیگه، علاوه بر وظیفه اصلی خود یعنی مبادله کالا، نقش فرهنگی و مبادله افکار و عقاید، نشر اخبار و مرکز ارتباطات اجتماعی مردم هم بوده. الان این بازار نقش بسیار مهمی رو در زندگی اقتصادیاجتماعی مردم اجرا می کنه. ساختار فضایی ، عناصر معماری و جنسای صنایع دستی و اجناس بومی و مساجد و خونه های تاریخی اون از جاذبه های بازار به حساب می آیند.

بازار آمل

بازار چار جهت آمل از نظر دسترسی داشتن از چار طرف متفاوت تر از بازارهای معروف تبریز و اصفهانه و وجود مسجد کامل شهر آمل با قدمت تاریخی بر ارزش و قدمت بازار افزوده

راسته ها

راسته عطاران امل

راسته عطاران در حال بهتر ساختن

راسته اصلی بازار قدیم آمل به همراه راسته های فرعی منشعب از اون (راسته عطاران، راسته پالان دوزان، راسته نمدمالان و نوراسته) نقش مهمی در تشکیل و تعریف محدوده بافت ایفا می کنن. راسته اصلی دقیقا و بدون این دست اون دست کردن بعد از پل دوازده محل بیرون آمدن آب زیر زمینی (جنوب شرقی بافت) شروع و به شکل قطری و طولی در بافت حرکت کرده و تا نزدیکی های مرکز اصلی کاشی محله (مسجد حاج علی کوچیک) ادامه می یابد. بازار به بافت ویژگی طولی و خطی بودن اون (گذر و محور اصلی بافت) تلفیق بعضی از مراکز محله با اون (مشائی محله و شاهان دشتی محله)، برخورداری از کاربری اجتماعی – اقتصادی و همجواری با دیگر عناصر شهری کلی بافت (مسجد کامل آمل، مسجد آقا عباس، گرمابه آمل و…) قسمت اعظمی از بافت مسکونی دور و بر رو تحت نفوذ مستقیم خود داره. در واقع برش و عبور قطری بازار از بافت دلیل می شه تا عمق واحدی از دو طرف (بافت مسکونی پیرامون بازار) خود رو تحت پوشش بذاره. مراکز و گذرهای اصلی محلات، به غیر از سه مرکز اصلی میدون چه مشائی محله (محله چار جهت)، بازارچه شاهان دشت محله (تکیه هاشمی) و کاشی محله (مسجد کامل علی کوچیک) بقیه مراکز اصلی با فاصله از راسته اصلی بازار و تقریباً در مرکز ثقل هندسی محلات گذاشته شدن. چون راسته اصلی بازار به شکل قطری بافت رو قطع کرده است از این نظر این مراکز اصلی با گذرهای اصلی بین خود، یک حلقه ثانویه پنهونی (تار نامرئی) رو به دور بازار به وجود می بیارن. علاوه بر این هر یک از این مراکز اصلی، خود دارای یک شعاع نفوذی هستن. چون بافت قدیمیآمل از دخالت های کالبدی و عبور خیابان های چلیپایی رضاخانی محفوظ مونده است، بنابر این پیوستگی قضایی عناصر شهری و مراکز محلات از طریق گذرها و معابر اصلی بافت موجب تشکل و انسجام بافت می شه.

مسجد جماع آمل

این بازار یکی از آبادترین بازارهای بزرگ فرهنگی در شهرهای مشهور اقتصادی زمان خود بوده. این روزا کارکردهای اماکن و اجزای کالبدی در بازار آمل به مثل بخشی مهم از میراث الهی و فرهنگی شهر به حساب می روند و این نشون دهنده موندگاری ارزش آفرینی بازار در زندگی الان این شهر همزمان با از این رو به اون رو شدن اینه.