باریک ترین خیابونای جهان

دانلود پایان نامه

خیابون های کم عرض و باریک زیادی در سراسر جهان وجود دارن، اما فقط تعدادی از اون ها موفق شده ان نام خود رو به عنوان باریک ترین خیابون جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت کنن.

خیابون ها، جاده ها و گذرگاه ها از سال های بسیار دور محل عبور و مرور آدم ها، حیوانات و وسایل نقلیه بوده ان و بعضی از اون ها به دلیل ویژگی خاصی در فهرست بهترین ها قرار گرفته ان.

اشپرویرهوف اشتراسه

طبق کتاب رکوردهای گینس باریک ترین خیابون جهان به نام «اشپرویرهوف اشتراسه» در شهر قدیمی روتلینگن آلمان هستش. این خیابون بسیار باریک میان دیواره های دو ساختمون که بسیار نزدیک هم ساخته شده ان، قرار داره. اشپرویرهوف اشتراسه در کم عرض ترین قسمت اون فقط ۳۱ سانتیمتر عرض داره و عرض متوسط اون ۴۰ سانتیمتره. طول این خیابون هم زیاد نیس و فقط ۳.۸ متره؛ اما به دلیل این که در املاک شهرداری قرار گرفته، مردم محلی روتلینگن اصرار دارن که اون رو «خیابون» بنامند.

اشتراسه جاهای دیدنی زیادی نداره، حتی زیبایی خاصی هم نداره. واسه این که یه نفر بخواد از این خیابون عبور کنه باید خود رو به زور میان دو دیوار جا کنه و از طرفی، وقتی که باران می باره، آب از لبه های سقف خونه ی قدیمی که به روش سنتی آلمانی ساخته شده، می چکد. هر چند گردشگران خیلی از آسیا و آمریکا واسه بازدید از این خیابون به آلمان می آیند؛ اما اصلا پیشنهاد نمی شه که از این خیابون عبور کنن، چون ممکنه بین دیواره ها گیر کنن! اگه قد کسی بلندتر از ۱.۸ متر باشه، باید واسه عبور از این خیابون خم شه. بعضی از مردم محلی به شوخی می می گن که اشپرویرهوف اشتراسه به عنوان سنگ آزمایش رژیم غذایی و وزن اون هاس.

این خیابون در سال ۱۷۲۷ طی بازسازی های بعد از آتیش سوزی ویرون کننده که در سال ۱۷۲۶ کل شهر رو نابود کرد، ساخته شد. در سال ۱۸۲۰ شهردار این شهر عزمشو جزم کرد موقعیت این شکاف خاص رو به «خیابون» عمومی  پیشرفت دهد. در سال ۲۰۰۷ نام این خیابون به عنوان باریک ترین خیابون جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.

اشپرویرهوف اشتراسه

از طرفی یکی از خونه هایی که در دو طرف این خیابون قرار دارن، قدیمی و متروکه بوده و به روش سنتی آلمانی ساخته شده ان. این ساختمون کم کم نشست کرده و خیابون رو باریک تر می کنه. مقامات شهر نگران این موضوع هستن که ساختمون بیشتر نشست کنه و خیابون به حدی باریک شه که دیگه کسی نتونه از اون عبور کنه. در این صورت اشپرویرهوف اشتراسه هم موقعیتش رو به عنوان «خیابون» و هم رکورد خود رو در کتاب گینس از دست می دهد. اون ها ساختمون رو هم نمی تونن خراب کنن چون خیابون عریض تر می شه. پس مقامات شهر عزمشو جزم کرده ان که ساختمون رو دوباره درست کنن و تا جایی که امکان داره اون رو سر پا نگه دارن.

اشپرویروهوف اشتراسه باریک ترین خیابون جهان در آلمان

 • ولیعصر؛ باشکوهترین و طولانی ترین خیابون خاورمیانه
 • ۱۰ شهر جهان که تمیزترین خیابونا رو دارن
 • خیابون مجلس

  خیابون مجلس

  لقب باریک ترین خیابون جهان قبلا واسه خیابون مجلس اکستر انگلیس (Parliament Street of Exeter) بود که عنوان «خیابون» واسه اون مناسب تر از مورد قبلیه. این خیابون که طول اون ۵۰ متره، در عریض ترین قسمت ۱.۲ متر و در باریک ترین بخش اون ۰.۶۴ متره. خیابون مجلس خیابون های استریت و واتر بییر لین رو به هم وصل می کنه و تاریخ ساخته شدنش به قرن ۱۴ برمیگرده. این خیابون قبل از این که در سال ۱۸۳۲ به این لقب نامیده شه، به اسم اسمال لین (Small Lane) معروفیت داشت.

  خیابون فن تن (Fan Tan Alley)

  خیابون فن تن کانادا

  خیابون فن تن در ویکتوریا، در محله ی چینی کلمبیا بریتیش کانادا هستش و خیابون فیسگارد رو در منطقه ای میان خیابون گاورنمنت (Government Street) و خیابون استور (Store Street) به خیابون پاندورا وصل می کنه. این خیابون با عرض ۸۹ سانتیمتر باریک ترین خیابون کاناداه. این منطقه قبلا محل شرط بندی بوده و چندین رستوران و مغازه داشت. این روزا این خیابون مقصد گردشگری خیلی از توریست هاس و شامل مغازه های کوچیک سلمانی، گالری هنری کافه های چینی و چند آپارتمون و دفتره.

 • باحال ترین خیابونای جهان کدوما هستن؟
 • مشهورترین خیابونای دنیا کدوما هستن؟
 • خیابون فن تن باریکترین خیابون کانادا

  خیابون مارتین روتزیگس گراند

  خیابون ماتین روتزیگس سوئد

  خیابون مارتین روتزیگس گراند در محله ی گالما استن در شهر قدیمی استکهلم، پایتخت سوئد قرار داره. این خیابون از راه پله ها امتداد می یابد و در انتهای پله ها باریک تر می شه و عرض اون به ۹۰ سانتیمتر می رسد و این خیابون رو به باریک ترین خیابون استکهلم تبدیل می کنه. بعد از این که مارتین روتزیگس گراند که یه تاجر از طبقه ی بورژووا بود، در سال ۱۵۸۱ به استکهلم مهاجرت می کنه و همه املاک این خیابون رو خریده و  مغازه ای در اون باز می کنه، این خیابون رو به اسم اون می نامند. اون بعدا به یکی از ثروتمندترین تاجران استکهلم تبدیل شد.

  استرادا اسفوری ( Strada Sforii )

  استرادا اسفوری رومانی

  استرادا اسفوری در نزدیکی دروازه ی شی در شهر براشوف رومانی هستش. در اول اینجا به عنوان راهرویی واسه رفت و اومد آتیش نشون ها ساخته شد و نام اون، اولین بار در اسناد مربوط به قرن ۱۷ گفته شده. این روزا استرادا اسفوری یه جاذبه ی گردشگریه و توریست ها واسه بازدید از اینجا به رومانی می آیند. عرض این خیابون بین ۱۱۱ الی ۱۳۵ سانتیمتر متغیره و طول اون ۸۰ متره.