بارندگی کشور در بهار امسال

دانلود پایان نامه

 با وجود افزایش بارش ها، کشور هنوز ۲۶ درصد کمبود بارش داره.

صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی به افزایش ۲۷ درصدی بارش های بهار امسال نسبت به میانگین بلندمدت کشور اشاره کرد و گفت:

با وجود افزایش بارش در بسیاری استان ها طی سه ماه گذشته، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گیلان در بالا استان های کم بارش فصل بهار قرار دارن.

به گفته ایشون در طول بهار سال جاری، کل کشور ۷۰ میلی متر بارش دریافت کرده و از اونجا که میانگین بارش بلندمدت بهار ۵۵ میلی متره، در بهار امسال نسبت به بلندمدت ۲۷ درصد افزایش بارش رو تجربه کردیم.

بارش بهار در امسال ۵۲ میلی متر بوده، پس بهار امسال نسبت به بهار سال قبل ۳۵ درصد افزایش بارش داشته.

استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب ۶۷، ۴۴ و ۳۶ درصد کمبود بارش ٰاز اول فروردین ۹۷ تا آخر خرداد داشتن، استان های کرمان، بوشهر و فارس هم بین استان های کم بارش بهار ۹۷ قرار می گیرند.

در بهار ۹۷ استان های اردبیل، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان و مازندران در وضعیت ترسالی قرار داشتن و در بقیه استان ها بارش ها بیشتر از نرمال ثبت شده.

رئیس مرکز ملی خشکسالی اضافه کرد:

طی ۹ ماه گذشته، کل کشور ۱۶۳٫۷ میلی متر بارش دریافت کرده. اینم بگیم؛ در مدت مشابه سال گذشته ۲۰۸ میلی متر اندازه بارش کشور بوده، پس امسال نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش بارش داشته ایم.

ایشون گفت:

از اونجا که میانگین بارش بلندمدت کشور از اول مهر تا آخر خرداد ۲۲۱ میلی متره؛ امسال نسبت به بلندمدت ۲۶ درصد کمبود بارش رو تجربه کردیم و در این بازه ۹ ماهه، سیستان و بلوچستان ۷۱ درصد و استان های هرمزگان و کرمان ۶۴ درصد کبود بارش داشتن و از این دید در بالا جدول کم بارشی کشور قرار می گیرند.

به گفته اون استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، یزد، خراسان شمالی، اصفهان، خراسان جنوبی، گیلان، مرکزی، قم، لرستان، مازندران، البرز، تهران و گلستان هم به ترتیب در فهرست استان های کم بارش از اول سال زراعی تا آخر خرداد ۹۷ قرار می گیرند.

بارش ۹ ماهه گذشته در استان های قزوین، ایلام، سمنان، زنجان، همدان، کرمانشاه و اردبیل در وضعیت نرمال قرار داره و در همین بازه، بارش استان های کردستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در بیشترین اندازه از نرمال بوده.

اون به وضعیت بارشی استان تهران از اول سال زراعی تا آخر بهار ۹۷ اشاره کرد و گفت:

استان تهران ۲۲۰ میلی متر بارش دریافت کرده که نسبت به بلندمدت ۱۱ درصد و نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کمبود داشته.