بارش شهابی و رویدادهای آسمونی دیگری که حتما باید دید

دانلود پایان نامه

بارش شهابی، سنگدانه های بین سیاره ای (از سنگ های قیمتی گرفته تا سنگ های معمولی) رو به زمین می بیاره، اگه می خواهید یکی از این بارش ها رو ببینین، این ماه حواس تون به آسمون باشه.

با تغییر فصل ها روی زمین، در قلمروی آسمونی هم تغییراتی رخ می دهد. آوریل، زمان مناسبی واسه ستاره صمیمی تا ماه سرگردان، سیارات، خوشه های نورانی و بالاترین درجه بارش های هرساله ی شهابی شلیاقی رو در آسمون شب تماشا کنن.

پس دوربین تون رو وردارین و یه تقویم کیهانی واسه خودتون جفت و جور کنین و واسه دیدن بعضی از رویدادهای اون واسه خودتون برنامه ریزی کنین.

نزدیک شدن ماه و مشتری؛ ۳ آوریل

سیاره مشتری

سیاره ی مشتری در طرف چپ ماه رنگ پریده و خمیده، آروم گرفته

بزرگ ترین سیاره ی منظومه ی شمسی در روزای ساده آوریل، در افق جنوب شرقی و تقریبا ۳ ساعت بعد از غروب خورشید بالا اومدن می کنه. اما روزای دوم و سوم، به ماه رنگ پریده و خمیده ی اول ماه چسبیده. این زوج درخشنده در هر دو شب به همراه یکدیگر بالا اومدن می کنن، خرامان خرامان وارد صورت فلکی اندازه می شن و از این شب تا شب بعدی، ماه از یه طرف مشتری به طرف دیگه اون تغییر جای می دهد.

همراهی ماه با زحل؛ ۷ آوریل

ماه در اول صبح روز هفتم به زحل نزدیک می شه و لحظاتی آسمونی بسیار زیبایی بوجود می بیاره.

 ملاقات ماه با چشم گاو؛ ۱۸ آوریل

چشم گاو

روز ۱۸ آوریل، ماه هلالی شکل در «صورت فلکی» V-شکل ثور ظاهر می شه

آفتاب که غروب کرد، به طرف غرب و پایین آسمون نگاه کنین تا هلال ماه نازک رو که در آغوش خوشه ی قلائص (یه خوشه ی باز ستاره ای در صورت فلکی ثور) V-شکل آروم گرفته و صورت فلکی گاو رو تشکیل داده. این منظره واسه کسائی که به آمریکای شمالی سفر کرده ان بسیار خوشگل و خاطره انگیزه؛ چون که قرص ماه به طور خیره کننده ای فاصله ای نزدیک با چشم قرمز گاو، همون ستاره ی غول پیکر الدبران (ستاره ی جفتی که زردفام و نورانی ترین ستاره ی برج ثوره) داره. هر چقدر که ناظران از فاصله ای دورتر به این منظره نگاه کنن، این دو وسیله آسمونی نزدیک تر به هم به نظر می رسند.

بالاترین درجه بارش شهابی شلیاقی؛ ۲۲ آوریل

(بارش شهابی هرساله که کانون بارش اون در صورت فلکی شلیاقه و معمولا در اردیبهشت به بالاترین درجه خود می رسد)

دانلود ویدیو

بارش شهابی هرساله ی شلیاقی در ساعات قبل از غروب روز ۲۲ آوریل به بالاترین درجه خود می رسد. امسال، ماه ربع خیلی زود بعد از نیمه شب محلی نمایان می شه و منظره ی بسیار نفس گیری رو قبل از به بالاترین درجه رسیدن بارش ها ایجاد می کنه. در آسمون تاریک و دور از چراغ های شهر، ناظران آسمون می تونن بین ۱۵ تا ۲۰ بارش شهابی رو در هر ساعت تماشا کنن؛ گویی هر ستاره ای که می افتد نور خود رو از صورت فلکی هم نام خود به عاریه گرفته.

بارش شهابی شلیاقی، انفجارهای حیرت انگیزی رو موجب می شن که نمونه ی اون، انفجاریه که در سال ۱۹۸۲ اتفاق افتاد و در اون، ۲۵۰ شهاب تو یه ساعت ظاهر شدن. رویدادی که سال ۱۹۲۲ بر فراز اروپا اتفاق افتاد بیشتر به یه افسانه شبیهه، طی این اتفاق تقریبا ۵۰۰ ستاره تو یه ساعت در آسمون باریدند. بعیده که ما امسال چیزی مثل به اون رو تماشاگر باشیم. اما تنها راه واسه اطمینان از این موضوع اینه که از خونه بیرون بریم و به آسمون خیره شیم.

رسیدن ماه به قلب الاسد (پرنورترین ستاره ی صورت فلکی اسد؛ ۲۴ آوریل

قلب الاسد

۲۴ آوریل، ماه برآمده ای که رو به کامل شدن گذاشته، با مهم ترین ستاره ی صورت فلکی اسد جفت می شه

ناظرینی که در زمان غروب به جنوب آسمون نگاه می کنن، ماه در حال کامل شدن رو در حالت جفت شدن با مهم ترین ستاره ی صورت فلکی اسد، یعنی ستاره ی اسد، می بینن. اسد واسه ساکنین نیم کره ی شمالی زمین، هدف سنتی عصرگاهی حساب می شه و به لطف الگوی ستاره ای «علامت سئوال» که سر شیر آسمونی رو نشون می دهد، خیلی راحت قابل شناساییه.

سیاره ی زهره و خوشه ی پروین؛ ۲۴ آوریل

خوشه پروین

خوشه ی پروین در روز ۲۴ آوریل در نزدیکی زهره ی پر نور قرار می گیرد

واسه این که رقابت بزرگ تری رو تجربه کنین، ببینین می تونید خوشه ی معروف پروین رو در بین گذر از سیاره ی زهره در روز بیست و چهارم تشخیص بدین. این سیاره ی نورانی به عنوان راهنمایی واسه پیدا کردن خوشه ی پروین عمل می کنه که به عنوان «هفت آبجی» هم شناخته می شن. این خوشه، از هفت ستاره تشکیل شده که تقریبا ۳۰۰ سال نوری از هم فاصله دارن و می توان اون ها رو در محدوده ی شهری، حتی با چشم غیرمسلح و با وجود نور در آسمون هم تشخیص داد.

برخورد ماه با سماک اعزل؛ ۲۸ آوریل

(پرنورترین ستاره ی صورت فلکی منطقه البروجی سنبله از قدر ۱)

سماک اعزل

در انتهای آوریل، ماه در نزدیک ترین فاصله با ستاره ی سماک اعزل قرار می گیرد

ماه کامل در راه خود به طرف آسمون جنوب غربی در این هفته، به سماک اعزل می رسد که ستاره ای نورانی با ۲۵۰ سال فاصله ی نوری با زمینه. دو شب بعد، ماه در همون جایی به انتهای راه خود می رسد که از اونجا شروع کرد و در نزدیکی صورت فلکی اندازه و سیاره ی مشتری قرار می گیرد.

آسمون تون صاف و پرستاره!