سایت مرجع دانلود پایان نامه -پشتیبانی 09361998026

پایان نامه قدرت پیش بینی کنندگی سبک های دلبستگی بر مهارت های مقابله ای

ارسال شده در سایت پایان نامه

۱-۵-۲- تعریف نظری سبک دلبستگی:

در روانشناسی تحولی[۱] پیوند عاطفی را که بین نوزاد و مادر پدید می آید ، دلبستگی می گویند. این دلبستگی در زمان نوزادی شروع شده و در طول زمان دارای ثبات است(بالبی، ۱۹۹۶).  بالبی فرایند شکل گیری دلبستگی   (پیوند عاطفی) نوزاد به مادر را تشریح کرد و نشان داد که تشکیل چنین پیوندی و تجربه امنیت در چهارچوب این پیوند سنگ بنای تحول و کنش وری در افراد غیرمبتلاست. از سوی دیگر تجربه ناایمنی در رابطه دلبستگی با مشخصه های بی اعتمادی، آسیب پذیری، حساسیت و مشکلات ارتباطی همبستگی دارد . پیرو تحقیقات بالبی در مورد دلبستگی، اینزورث[۲] و همکاران سه سبک دلبستگی ایمن[۳]، اجتنابی[۴] و دوسوگرا[۵] را تشخیص دادند؛ سبکهای دلبستگی، روشهای مواجه فرد با موقعیتهای استرس زا را متاثر می سازد. افراد ایمن ضمن تصدیق موقعیت به سادگی از دیگران کمک می گیرند، نشان برجسته دوسوگراها حساسیت بیش از حد نسبت به عواطف منفی و نگاره های دلبستگی است به گونه ای که سد راه خودپیروی آنها می‌شود.

۱-۵-۳- تعریف نظری مهارت های مقابله ای : مقابله یا سازگاری عبارت از تلاش هایی است که به منظور کنترل موقعیت ها و شرایطی که بطور بالقوه فشاز زا یا زیانبار ارزیابی می شوند ، صورت می گیرد(فولکمن و لازاروس، ۱۹۸۴). لازاروس و فولکمن، ۱۹۹۵)، هنگامی که فرد با موقعیتهای استرس زای زندگی روبرو می شود این پرسش را مطرح می کند که ” آیا من در موقعیت خطر قرار دارم ” چنین حالتی را ارزیابی اولیه گویند . ارزیابی ثانویه هنگامی است که فرد متوجه خطر یا استرس شده است و این پرسش را عنوان می دارد که ” چه کار می توانم انجام دهم “.

[۱] -Developmental

[۲] – Ainsworth

[۳] – secure

[۴] – Avoidant

[۵] – Ambivalent

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه روانشناسی

متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه ازدواج مجدداز دیدگاه فقه ورویکرد فمنیستی
پایان نامه رابطه بعد همکاری های مکتوب از تسهیم دانش و عملکرد شغلی
پایان نامه تاثیر شاخص ها و استراتژی های پیاده سازی زنجیره تامین چابک در شرکت صنعتی بهشهر
دانلود پایان نامه مقایسه تحریف های شناختی و طرحواره های هیجانی در افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم
پایان نامه ارشد:بررسی ارتباط درک عدالت سازمانی و بروز رفتار شهروندی