سایت مرجع دانلود پایان نامه -پشتیبانی 09199970560

پایان نامه تفاوت سلامت روانی در معتادان گمنام و معتادان تحت درمان با متادون

ارسال شده در سایت پایان نامه

۷-۱-متغیرهای تحقیق و تعریف نظری و عملی(عملیاتی) آنها.

تعریف نظری

۱-۷-۱-سلامت روانی

سلامت عمومی به معنای توانایی دسترسی به اهداف،ارضای نیازهای شخصی، مقابله بهینه با مشکلات شخصی(که فقط جنبه بیماری ندارد)و تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی به شیوه منطقی می باشد.(استفان و رافائل ۲۰۰۲).

کاپلان و سادوک، سلامت روانی حالتی از بهزیستی در فرد داست، و این احساس که می تواند با جامعه کنار بیاید و موقعیت های شخصی و ویژگی های اجتماعی برای وی رضایت بخش است.(مسعودنیا.۱۳۸۶)

تعریف عملی:

سلامت روانی:در این پژوهش سلامت روانی در افراد با آزمون GHO مورد اندازه گیری قرار می گیرد. GHO توسط گلدنبرگ و هیلر در سال (۱۹۷۲) تهیه شد که دارای ۲۸ آیتم می باشد و شامل ۴ زیر مقیاس ۷ سوالی (افسردگی،اضطراب و اختلالات خواب،مشکلات جسمانی و نارسا کنش وری اجتماعی) را می سنجد.تقوی ضریب آلفای کرونباخ را برای کل مقیاس در جامعه ایرانی ۹۰/۰ وروایی مقیاس هارا ۵۵/۰ گزارش نموده است.(عاشوری.۱۳۸۸) این پرسشنامه یک ابزار غربال گر است که در مجموعه های بالینی با هدف ردیابی کسانی که درای یک اختلال روانی هستند مورد استفاده قرار میگیرد.

متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه بررسی و مقایسه تأثیر هفت هفته تمرینات هوازی تداومی و تناوبی
پایان نامه بررسی تجهیزات رکوپراتور برای بازیابی انرژی از گازهای زاید پالایشگاهی
پایان نامه کاربرد داده کاوی در کشف دانش پنهان میان داده های سامانه 137 شهرداری تهران
پایان نامه ارشد روانشناسی ارتباط مولفه هاي یادگیری خودتنظيمي با اهمال كاري تحصيلي
پایان نامه بررسی رابطه حمایت سازمانی ادراک شده و تعارض کار خانواده و خانواده کار بر سلامت روانی