سایت مرجع دانلود پایان نامه -پشتیبانی 09199970560

پایان نامه با موضوع تبلور باغ ایرانی در زندگی شهری

ارسال شده در سایت پایان نامه

 چکیده

زندگی ایرانی همواره با طبیعت ارتباطی عمیق داشته است، تا آنجا که تصورات پادشاهان از بهشت که بر اساس تشابیه کتب آسمانی[1] در ذهن آنان شکل گرفته بود به صورت فضایی محصور برای محل زندگی آنان در قالب باغ ایرانی تجلی یافت.

کیفیاتی همچون هوای خوش و خنک (در حاشیه کویر) ، حضور آب، صدای آب، تلألو آسمان در آب و … در کنار مسائلی چون محرمیت، شفافیت، وحدت در کثرت و … موجود در معماری ایرانی به تجربه آمد و با گذشت زمان کیفیاتی که در باغ وجود داشت به خانه ی ایرانی وارد شد. در خانه ی ایرانی، حوض به نشانه ی حضور آب و حیاط به منظور حضور طبیعت شکل گرفته است و تلفیق طبیعت با زندگی ایرانی به باغ های پادشاهان محدود نمی گردد.

تهران روزگاری امتداد سبز دامنه ی البرز و محل تمرکز باغ ها و مسیل رود ها و قنات ها بوده است. متأسفانه امروز تنها پاره-پاره هایی از این باغات باقی مانده و رودخانه ها به محل تخلیه فاضلاب و قنات ها به جوی هایی کثیف و پر از لجن مبدل شده اند. در گذشته تهران از هفت دره ی وسیع و اصلی تشکیل می شد که در محوریت هر کدام از آن ها رودی جریان داشت و از هر یک از این رودخانه ها، شاخه های کوچکتری انشعاب می یافت که از لابه لای پستی بلندی های طبیعی تهران عبور می کرد. با گذشت زمان در حاشیه این رودخانه ها، مراکز و مجتمع های زیستی شکل گرفت. بعدها ایرانیان قنات هایی ساختند، که به مرور زمان بافتی متراکم در امتداد حرکت آن ها به وجود آمد چرا که آبرسانی به وسیله قنات ها انجام می گرفت.

هم اکنون در تهران این بافت ها به بافت هایی به غایت متراکم مبدل شده اند با خط القعری که خیابانی باریک است و اثری از فضاهای سبز شهری حتی در حیاط خانه ها، دیده نمی شود. تلاشی باید آغاز گردد تا چنین بافت هایی که زندگی در آن ها معنی خود را باخته است به بافت هایی تبدیل گردند که انسان هایی که در سطوح پایین جامعه بسر می برند بتوانند در فضایی که زندگی از کیفیت بالاتری برخوردار است زندگی کنند تا سطح زندگی در جامعه و سطح فرهنگ و… ارتقاء یابد. محله هایی همچون محله حسن آباد که چنین شرایطی دارند در تهران فراوان اند بنابراین ایده های این پروژه به صورت الگو ارائه می شوند. به بیانی دیگر محله حسن آباد به عنوان الگویی برای ارتقاء کیفیت زندگی و تغییر سیمای شهری تهران طراحی می گردد.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

دانلود پایان نامه فراتحلیل تحقیقات انجام گرفته در زمینه درگیری های دسته جمعی
پایان نامه تأثیرکاستن از حجم قوانین و شفاف سازی آنها بر کاهش فساد اداری
پایان نامه ارائه یک سیستم تشخیص نفوذ به شبکه کامپیوتری با استفاده از الگوریتم فراابتکاری
پایان نامه آشکارسازی سیگنال های DTMF برای 64 پورت به طور همزمان با استفاده از XC56309PV100 ،DSP ،IC
پایان نامه مقایسه عملکرد عصب روان شناختی قطعه پیشانی بیماران اسکیزوافکتیو با الگوی عصب روان شناختی ه...