سایت مرجع دانلود پایان نامه -پشتیبانی 09124404335

پایان نامه اثربخشی آموزش مهارت های زندگی بر سلامت جسمانی مادران دارای فرزند داون

ارسال شده در سایت پایان نامه

۱-۱٫  تعریف عملیاتی:

۱-۱-۱٫  کیفیت زندگی

 کیفیت زندگی در این پژوهش نمره ای است که آزمودنی در مقیاس کوتاه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی (WHOQOL-BREF) به نام IRQOL (نجات، منتظری، هلاکویی نائینی، محمد و مجد زاده، ۱۳۸۵) که شامل ۴ بعد سلامت جسمانی، روانشناختی، روابط اجتماعی، بعد محیط و وضعیت به دست می آورند سنجیده می شود (نجات و همکاران، ۱۳۸۵).

۱-۱-۲٫ مهارت های زندگی

مجموعه آموزش هایی که در۱۲ جلسه ۷۰ دقیقه ای، ۱۰ مهارت (تصمیم گیری، حل مسئله، تفکر خلاق، تفکر نقاد، توانایی ارتباط موثر، حفظ روابط میان فردی، خود آگاهی، همدلی کردن و مهارت مقابله با هیجان ها و استرس). را برای مادران دارای فرزند سندرم داون به اجرا در می آورد. در این پژوهش از برنامه آموزش مهارت‌های زندگی (کلینکه[۱]، ۱۹۹۹/ ۱۳۹۰) و سازمان بهداشت جهانی استفاده می شود.

۱-۱-۳٫ سندرم داون

دراین مطالعه کودکان ۶ ماهه تا ۸ ساله که بر اساس راهنمای تشخیصی اختلالات روانی (DSM) دارای ویژگی های مختص سندرم داون توسط پزشک متخصص در آنها تشخیص داده شده است و درکانون سندرم داون حضور دارند.

[۱] .Kleinke, C.  L.

 متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه مطالعه تطبیقی قسامه در حقوق ایران و فقه اسلامی
پایان نامه بررسی پیرولیز حرارتی و کاتالیستی پلی الفین ها و رابرها
پایان نامه امکان سنجی تبدیل میعانات گازی به سوخت های قابل مصرفی ( بنزین )
پایان نامه بررسی جنبه­ های عملی استفاده از روش­ طرح و ساخت در پروژه­های عمرانی
پایان نامه تشخیص تداعی برند مبتنی بر شرکت های بزرگ بر اعتماد به برند