سایت مرجع دانلود پایان نامه -پشتیبانی 09124404335

پایان نامه آبشستگی پایه پل ها

ارسال شده در سایت پایان نامه

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی عمران – سازه های هیدرولیکی

عنوان:

آبشستگی پایه پل ها

چکیده:

پایه های پل احداثی در کانال های روباز منجر به تغییرات حائز اهمیتی در الگوی جریان می گردند. هنگامی که جریان یک جهتی در یک کانال با یک مانع عمودی مواجه می گردد، به جریان سه بعدی تبدیل می شود، الگوی جریان حاصله در اطراف پایه پل پیچیده می شود. آبشستگی موضعی اطراف یک پایه پل (استوانه ای) مساله ای است که بیشتر مهندسان هیدرولیک با آن درگیرند. این یک مساله پیچیده است که از اندر کنش جریان آشفته سه بعدی اطراف استوانه و بستر متحرک کانال ایجاد می گردد. آبشستگی موضعی اطراف پایه های پل یکی از متداول ترین علل شکست پل ها می باشد که به طور جدی نتایج زیانبار و غم انگیزی را موجب می گردد. آبشستگی موضعی پایه پل، یک موضوع مطالعاتی عمومی برای بیشتر مهندسان هیدرولیگ گردیده است.

مقدمه:

پل ها از جمله مهمترین و پر کاربردترین سازه های رودخانه ای بوده و به عنوان کلید راه های ارتباطی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هر ساله با وقوع سیلاب در هر رودخانه تعداد زیادی از این پل ها، درست زمانی که بیشترین نیاز به آنها وجود دارد تخریب می گردند. یکی از مهمترین و مؤثرترین عوامل این تخریب ها آبشستگی اطراف پایه های پل می باشد.

فصل اول

آبشستگی پایه پل ها

1-1) هدف

با توجه به اهمیت بحث آبشستگی و نقش آن در مراحل طراحی پل و جلوگیری از این پدیده مخرب به وضوح آشکار می شود که در طراحی پایه ها، کناره ها، تاسیسات ساماندهی و تاسیسات موقتی پل ها در داخل رودخانه، برآورد میزان پایین رفتن بستر در اطراف این سازه ها در اثر آبشستگی نیاز به بررسی های دقیقی دارد که لزوم محاسبه آن، مستلزم شناخت دقیق و جامع از الگوی جریان اطراف پایه پل و شناخت کامل فیزیک مساله و شناخت مکانیزم این پدیده است از این رو در این تحقیق به شناخت آبشستگی، مکانیزم وقوع آن و عوامل موثر بر این پدیده می پردازیم.

2- تعریف آبشستگی و انواع آن:

آبشستگی پدیده ای است که با عمل فرسایش جریان در بسترهای رسوبی ایجاد می شود آبشستگی ناشی از عمل فرسایش در اثر جریان اب و حمل مواد از بستر و سواحل آبراهه ها و اطراف پایه های پل و سازه های هیدرولیکی می باشد. این پدیده باعث فرسایش بستر رودخانه و در نتیجه پایین رفتن سطح بستر آن و تمایل به در معرض قرار دادن و آسیب رساندن به بناهای مستقر در مسیر رودخانه نظیر پی های پل و شمع هایی که سازه ها و تکیه گاه ها را حمایت می کنند می گردد و می تواند موجب ایجاد خسارت، واژگونی سازه ها و ایجاد زیان های جانی و مالی شود.

از اینرو شناخت انواع آبشستگی و عوامل موثر در ایجاد آن ها، برای مطالعه در خصوص احداث پل ها و بناهای مستقر در مسیر رودخانه ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است. بدین جهت آبشستگی ها را می توان از نظر علل ایجاد آن ها به سه دسته زیر تقسیم نمود:

الف) فرسایش یا آبشستگی عمومی

ب) آبشستگی ناشی از تنگ شدن مسیر

ج) آبشستگی موضعیگ

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه رتبه بندی مالی شرکت های تولید کننده مواد غذایی و آشامیدنی حاضر در بورس اوراق بهادار با اس...
پایان نامه مطالعه جرم شناختی تاثیر مسائل فرهنگی، مذهبی و معنوی دراز همسرآزاری
پایان نامه تداوم و تغییر در تاریخ محلی بهبهان از ورود اسلام تا پایان حاکمیت سادات طباطبایی
پایان نامه وضعيت فقهي و حقوقي طفل متولد از لقاح مصنوعي
پایان نامه تأثیر آموزش مهارت هاي مثبت انديشي بر بهزيستي روان شناختي مادران داراي فرزند كم توان ذهني