پروژه با موضوع مسـجـد

ارسال شده در سایت پایان نامه

چكيده

در سطور زيرمسجد از نگاه خاصي مورد بررسي قرار گرفته است . معمولا در بررسي مساجد، حتي افرادي مثل مرحوم گدار، تنها در مواد به كار رفته ساختمان آنها كنكاش كرده اند كه البته خود قابل تحسين است و در مقابل عده اي مثل بوكهارت ، معنويت را بي هيچ توجهي به ماده ، جوهر قرار داده و بقيه را عرضي مي دانند .

در مقاله زير نگارنده سعي كرده با توجه به قلت اندوخته خويش نگاهي از منظر اسلام و انديشه اسلامي به مساجد و مهم تر از آن به سازندگان آنها بياندازد . بر همين اساس مقاله به قسمت هاي زير تقسيم شده است :

الف – مباني هنر ديني

ب – مباني معنوي طراحي مسجد

ج – تعيين مباني معنوي در عناصر مسجد

الف – مباني هنر ديني

ما براي رسيدن به يك تعريف شفاف از هنر ديني و احيانا هنر قدسي ، بايستي با نگرشي در حد توان ژرف در مباني زيبايي شناسي اسلام ، موضع اسلام ( نه موضع خود) را حتي المقدور در وادي قلم و انشاء الله در بستر شهر اسلامي به شكوفايي و عمل برسانيم . اصولي كه در زير مي آيد به نظر حقير ، مي تواند نظر اسلام باشد .

1- آينگي : بر خلاف تمدن غرب كه اساس را بر من مي گذارد و با نگاه او مانيستي به جهان مي‌نگرد ، هنرمند مسلمان اصولا نگاه و تاويلي خاص خود ندارد و حتي امضاي خاصي به نام خود نمي‌گذارد . شهيد آويني در اين مورد مي گويد :

آنچه در عالم تحقق مي يابد ، به مشيت مطلقه خداوند باز مي گردد با لذات يا بالعرض زيباييها با لذت و زشتي ها بالعرض و لكن فعل هنري از آن جا كه به وساطت صفت خلاقيت روح خدايي انسان انجام مي گيرد عين حسن بها حضرت حق است و بر اين اساس مي تواند در نظام احسن عالم جذب شود و با لذات به خلاقيت خدايي منتسب گردد . روشن است كه اين مطلب تحقق نمي يابد مگر با فناي هنرمند در خدا هنرمند بايد آينگي بداند …كه آيينه از خود هيچ ندارد و هر چه هست آن وجود حقيقي است كه خود را در آينه مي نگرد . 1

در همين رابطه به ريشه و خاستگاه او مانيستي تفكر پستمدرن و مدرنيته و هم تضاد شديد آن با اين تفكر توجه كنيد .

2- عدم تبلور زيبايي صرف : وقتي ما به حاصل دست معمار هستي مي نگريم زيايي را در جاي جاي هر آفريده مي توان به نظاره نشست اما ما آفريده اي به نام زيبا نداريم يعني گل هست ولي اين گل در عين زيبايي فقط زيبا نيست شهيد آويني مي گويد:

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه بررسی رابطه بین سبکهای شناختی و یادگیری خودتنظیمی با دست برتری دردانشجویان
پایان نامه طراحی یک الگوریتم فراابتکاری برای حل مساله زمانبندی ماشینهای موازی نامرتبط با محدودیت زما...
پایان نامه کاهش میزان افسردگی پس از زایمان با شرکت در کلاسهای آمادگی دوران بارداری
پایان نامه اجتماعی مسئولیت پذیری اجتماعی بر تمکین مالیاتی مؤدیان اداره امور مالیاتی
پایان نامه ارشد:ارائه سرمایه اجتماعی در سطح تیمی و تسهیم دانش در اداره ثبت اسناد و املاک استان گیلان