پایان نامه وضعیت تعارض کار-خانواده کارکنان

ارسال شده در سایت پایان نامه

دیدگاه استاو و سالانسیک[۱] (۱۹۷۷)

استاو و سالانسیک (۱۹۷۷) (به نقل از احمدی، ۱۳۸۷) به بررسی تعهد در دو بعد نگرشی و رفتاری پرداخته­اند:

تعهد نگرشی: آنان تعهد نگرشی را همان داشتن هویت سازمانی اعضا و مشارکت در سازمان تعریف کرده­اند. از دیدگاه صاحبنظران رفتار سازمانی، تعهد نگرشی فرایندی است که از طریق آن کارکنان به سازمان ملحق می­شوندتا با اهداف و ارزش­های سازمان معرفی شوند و مایل به حفظ عضویت در سازمان باشند.

تعهد رفتاری: این تعهد در چارچوب بررسی­های روان­شناسان اجتماعی توسعه داده شده است و بر فرایندی متمرکز است که به واسطه­ی آن یک عضو سازمان، رفتاری را در پیش می­گیرد که موردقبول سازمان است. در واقع رفتار قبلی خود را به کار نمی­گیرد.

  • -الگوی آنجل و پری

آنجل و پری (۱۹۸۱) دو عامل را برای تعهد سازمانی شناسایی کرده­اند که شامل تعهد به ماندن در سازمان­ و تعهد ارزشی (حمایت از اهداف سازمانی) می­باشد (مایر و دیگران،۲۰۰۱). تعهد ارزشی یک گرایش مثبت به سازمان از سوی کارکنان را نشان می­دهد و اشاره به تعهد روانی و عاطفی دارد. تعهد به ماندن اشاره به اهمیت تعاملات بین فرد و سازمان در مبادلات اقتصادی دارد (مایر و شورمن[۲]، ۱۹۹۸).

  • الگوی مایر و شورمن

به نظر مایر و شورمن (۱۹۹۸) تعهد سازمانی دو بعد دارد که شامل تعهد مستمر (میل به ماندن در سازمان) و تعهد ارزشی (تمایل به تلاش مضاعف) است. اگرچه شباهت­هایی بین ابعاد تعهدسازمانی شناسایی شده توسط آنجل و پری، مایر و شورمن و می­یر و آلن وجود دارد، اما یک تفاوت اساسی بین الگوهای آن­ها نیز وجود دارد. سه جزء تعهد آلن و می­یر (عاطفی، مستمر و هنجاری) اصولأ بر اساس قالب ذهنی که یک فرد را به سازمان مرتبط می­کند، متفاوت هستند. با این حال نتیجه­ی رفتاری هر سه جزء تعهد مشابه است و آن ادامه­ی کار در سازمان است. برعکس، در الگوی آنجل و پری و الگوی مایر و شورمن، فرض شده است که تعهد مستمر با تصمیم به ماندن یا ترک سازمان مرتبط است و تعهد ارزشی با تلاش مضاعف در جهت رسیدن به اهداف سازمانی ارتباط دارد (ما­یر و دیگران،۲۰۰۲).

[۱] -Staw & Salancik

[۲] -Mayer & Schoorman

متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه بررسی رابطه آموزش به شیوه قصه گویی بر میزان هوش کلامی و گنجینه لغات کودکان پیش دبستانی شه...
پایان نامه بررسی تاثیر اعتیاد به کار و بهداشت شغلی بر کیفیت زندگی کاری کارمندان سکوی سروش (منطقه بهر...
پایان نامه ارشد تاثیر پروژه علمی بر مهارت تشخیص متغیرها
پایان نامه بررسی رابطه ی باورهای فراشناختی با شادکامی نوجوانان پسر
دانلود پایان نامه تعیین مدیریت زنجیره تأمین (SCM) بر بازاریابی اینترنتی.