پایان نامه ميزان رابطه دوگانه نشانه هاي اضطراب اجتماعي با ذهن آگاهي در دانشجويان با توجه به جنسيت

ارسال شده در سایت پایان نامه

–  تعاريف عملياتي

۱-۱-۱- اضطراب اجتماعي

تعريف مفهومي: بر اساس نسخه تجديد نظر شده­ي چهارمين ويراست راهنماي تشخيصي و آماري اختلالهاي رواني (DSM-IV-TR) اختلال اضطراب اجتماعي شامل ترس از آن دسته از موقعيت­هاي اجتماعي است که در آن­ها مورد ارزيابي قرار گرفتن و يا تماس با غريبه­ها نگراني فرد را به دنبال دارد. آن­ها ممکن است ترس­هاي ويژه­اي در زمينه­ي فعاليت­هايي مانند نوشتن، غذا خوردن و سخن ­گفتن در حضور ديگران داشته باشند، يا ممکن است گونه­اي ترس مبهم و غير اختصاصي در زمينه­ي شرمسار شدن داشته باشند (سادوک و سادوک، ۲۰۰۷). تعريف DSM-5 نيز مشابه مي­باشد. بر اساس DSM-5 اختلال اضطراب اجتماعي ترس يا اضطراب مشخص درباره يک يا چند موقعيت اجتماعي است که در آن فرد در معرض مداقه ديگران قرار مي­گيرد. مثال­ها شامل تعاملات اجتماعي (مکالمه داشتن، ملاقات با افراد ناآشنا)، مورد مشاهده قرار گرفتن (خوردن يا نوشيدن)، عملکرد در مقابل ديگران (سخنراني کردن)، مي­باشد (جست[۱] و همکاران، ۲۰۱۳).

اضطراب اجتماعي نيز به صورت عمومي براي نگراني­ها و ترس­هاي اجتماعي که ميزان کمتري از لحاظ شدت و آسيب را براي فرد ايجاد مي­کند، به کار مي­رود (محمدي و همکاران، ۱۳۹۲). در اين پژوهش منظور از اضطراب اجتماعي، نشانگان اضطراب اجتماعي و نه اختلال اضطراب اجتماعي مي­باشد.

تعريف عملياتي: اضطراب اجتماعي در اين تحقيق بر اساس نمره­اي است که آزمودني­ها در پرسشنامه فوبياي اجتماعي (SPIN) کانور[۲] و همکاران (۲۰۰۰) به­دست مي­آورند (توضيحات تکميلي در قسمت ابزار تحقيق ارائه خواهد شد).

[۱]– Jeste

[۲]– Connor

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه:تعیین عوامل مؤثر بر سرمایه فکری و اولویت بندی آن ها با استفاده از فرآیند تحلیل شبکه ای(AN...
پایان نامه بررسی تاثیر ابزار ترفیعی بر خرید بیمه‌نامه‌های اتومبیل
پایان نامه با موضوع نقش مالکیت نهادی به عنوان یکی دیگر ازمکانیزم¬های حاکمیت شرکت
پایان نامه ارتباط سازگاری اجتماعی و استفاده مفرط از تلفن همراه با انگیزش تحصیلی در دانشجویان
پایان نامه با موضوع طراحی یک ریزپردازنده