پایان نامه لکنت زبان در کودکان

ارسال شده در سایت پایان نامه

۲-۲- ۲- بازداری پاسخ

بازداری پاسخ عنصر اصلی در کارکرد اجرایی می باشد که برای رفتارهای انطباقی در محیط پویا و غیرقابل پیش بینی مهم است. بازداری پاسخ، فرایندی عصب – شناختی است که به کودکان کمک می کند تا پاسخ درنگیده بدهند (بارکلی و بیدرمن، ۱۹۹۷). بازداری پاسخ که مهمترین مؤلفه کارکردهای اجرایی است، به توانایی متوقف کردن افکار، اعمال و احساسات اطلاق می شود (بارکلی، ۱۹۹۷). زمانی که یک تکلیف پایان یافته یا زمانی که دیگر، یک هدف مناسب نیست، زمانی که نیاز است تا خطایی اصلاح شود و نیز زمانی که لازم است محرک های مناسب انتخاب شوند و محرک های نامناسب رد شوند، بازداری اهمیت می یابد (قمری گیوی، شایقی و قاسم نژاد، ۱۳۸۸). بازداری پاسخ، نشانگر توانایی در منع پاسخ برنامه ریزی شده، قطع پاسخی که شروع شده است، حفاظت فعالیت جاری از فعالیت های تداخل کننده و به تأخیر انداختن پاسخ است (روبیا[۱] و همکاران، ۱۹۹۸).

 

بازداری پاسخ سه فرایند به هم پیوسته را در بر دارد: ۱- بازداری پاسخ یا رویداد غالب[۲]؛ ۲- توقف پاسخ جاری و ایجاد فرصت درنگ در تصمیم گیری برای پاسخ دادن یا ادامه پاسخ و ۳- حفظ این دوره درنگ و پاسخ خود فرمان[۳] که در این دوره اتفاق می افتند (کنترل تداخل) (کاویانپور و همکاران، ۱۳۹۲). ناتوانی در بازداشتن پاسخ های نامتناسب با چندین اختلال شایع نظیر وسواس عملی، اوتیسم، اختلالات پس از سانحه و اختلال بیش فعالی- نقص توجه ارتباط دارد (جونز و گولد[۴]، ۲۰۰۹).

وقتی بازداری پاسخ روی می دهد، احتمالاً قابل شناسایی نیست، زیرا پاسخ بازداری شده موفقیت آمیز، حداقل به صورت رفتاری به سادگی پدیدار نمی شود. بازداری پاسخ فرآیندی است که نیازمند میزان نسبتاً زیادی کنترل شناختی می باشد و مستلزم آماده شدن برای پاسخ دهی و عملکرد بازبینی است (کانا[۵] و همکاران، ۲۰۰۷). نقص در بازداری پاسخ، منجر به این مسئله می شود که کودک به خودداری از فکر یا رفتار ایجاد شده در زمان و مکان نامناسب قادر نیست و به همین دلیل به طور ناگهانی و بی موقع به سوالات پاسخ می دهد یا مکالمات دیگران را قطع می کند. چنین رفتارهایی از آن ها کودکانی عجول نمایان می کند و افزایش تنبیه، سرزنش و طرد آن ها را در پی دارد (میکامی[۶] و همکاران، ۲۰۰۷).

[۱]– Rubia

[۲]– proponent

[۳]– self-directing

[۴]– Jones & Gold

[۵]– Kana

[۶]– Mikami

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه تحلیل و بررسی تناص قرآنی در مقامات زمخشری
پایان نامه بررسی مقایسه تاثیر هشت هفته تمرینات پلایومتریک و قدرتی با وزنه
پایان نامه شبیه سازی فرآیند تولید متیل استات با استفاده از Rate-Baded Model (تعادلی و غیرتعادلی)
تعيين رابطه بین مولفه های هوش هیجانی با اهمال کاری تحصیلی-پایان نامه ارشد
پایان نامه با موضوع تعیین خرابی خطوط فشارقوی برق به کمک پردازش تصویر دیجیتال