پایان نامه غرر در معاملات از دیدگاه فقه امامیه و فقه شافعی

ارسال شده در سایت پایان نامه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی 

عنوان :

غرر در معاملات از دیدگاه فقه امامیه و فقه شافعی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

 

    در جوامع بشری عمده­ی روابط روزمره­ی آنان به عقود و قراردادهای مالی اختصاص یافته است و قرار دادهای مالی و عقود معاوضی جزو بخش ضروری و اجتناب ناپذیر روابط اجتماعی انسان­ها شده است.

لذا در زمینه­ی معاملات، مقررات وقوانین خاصی وضع شده است که خارج ازمحدوده­ی آن مقررات وقوانین، معاملات، باطل و بی اعتبار معرفی شده اند. دراسلام نیز آن بخش ازمعاملاتی را که به دلیل فقدان پاره­ای ازشرایط اساسی صحت معامله، ازاعتبار برخوردار نمی باشند، باطل و بی­اثردانسته شده است.

    هدف پژوهش حاضر، پرداختن به حکم معامله­ی غرری ازمنظر فقه امامیه و شافعیه جهت دست­یابی به یک نظریه­ی روشن می­باشدکه آیا معامله­ی غرری موجب عدم نفوذ یا موجب بطلان معامله می شود؟ علیرغم بررسی اجمالی درسابقه­ی موضوع به نظر می­رسد دراین خصوص، مبنا و منبع غرر و مفهوم و گستره­ی آن و نیز اثر آن بر قراردادها یکجا جمع و تجزیه و تحلیل نگردیده است، بنابراین، ضرورت دارد که این نقصان رفع شود و قالبی درخور فروعات و مسایل جدید پدید آید. آن­چه در طول این تحقیق به دست آمد این است که امامیه و شافعیه غرر را مبطل عقد دانسته و آن را صرفاً مخصوص معاملات نمی­دانند، بلکه در سایر عقود معاوضی نیز غرر می­تواند نقش باطل­کننده­ی خود را ایفا کند.

   کلید واژه­ها: غرر، معاملات تغابنی، بیع فضولی، عقد غرری

مقدمه

با گذشت زمان و توسعه­ی تمدن بشری و همچنین پیچیده­تر شدن روابط اجتماعی و اقتصادی، مبادلات تجاری  نیز توسعه یافته و به سوی کسب منافع بیش­تر و رفاه بهتر سوق پیدا کرده است.

برای دانلود پایان نامه اینجا کلیک کنید

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه بررسی اثر بوریک اسید بر مورفولوژی و توان زیستی سلول های بنیادی مزانشیمی
پایان نامه بررسی پویش های جدیددرصحنه معادلات سیاسی، امنیتی واقتصادی منطقه قفقاز
پایان نامه بررسی خلاهای موجود در معرفی جرم هواپیماربایی
پایان نامه مفهوم و پیشینه ضمانت اجرای حقوق علائم تجاری
پایان نامه کاهش وسواس در مبتلایان به OCD با رفتاردرمانی