پایان نامه تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی دانشجویان متاهل

ارسال شده در سایت پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه : اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان

۳-۲-۲-نظريات سبب شناسي تعارض زناشويي

در اين قسمت محقق به نظريات روانشناختي که شامل روان تحليلي، رفتار شناختي و نظريه مبادله اجتماعي است اشاره مي کند.

۱-۳-۲-۲- رويکرد روان پويايي (روان تحليلي)

امروزه نظريه روان پويايي يا همان روان تحليلي به عنوان اساس . پايه نظريه هاي مشاوره و روان درماني،نوين شناخته شده است. در واقع اگر بخواهيم اين نظريه را شرح دهيم بايد به پايه گذار اصلي ان يعني زيگموند فرويد و نظريه وي هم اشاره اي کنيم. فرويد پس از سال ها مطالعه و تاثير گرفتن از نظريات يکي از دانشمندان بزرگ قرن نوزدهم به نام ارنست بروک روانشناسي پويا را خلق کرد. در اين روانشناسي تبديل و تبادل انرژي در درون شخصيت ادمي مورد مطالعه قرار مي گيرد( ساعتچي، ۱۳۸۲).

روانشناسي فرويدي نوعي روانشناسي نيروهاي متعارض است که جزئي از طبيعت دوگانه فکر انسان مي باشد. طبيعت دوگانه و متعارض ذهن را مي توان به دو بخش هشيار و ناهشيار تقسيم کرد. از ديدگاه فرويد اين نوع دوگانگي ادمي را به دليل انکه در جامعه زندگي مي کند مي توان به دو حالت ،يعني انسان به عنوان حيواني زيستي و انسان به عنوان موجودي اجتماعي تقسيم کرد. بوسيله همين تعارض هاي موجود بين هشيار در مقابل ناهشيار و تعارض هاي موجود بين هوشيار در مقابل ناهشيار و تعارض هاي نوجود بين نيروهاي محرک زيستي در ادمي و نيروهاي معتدل سازنده اجتماعي در محيط است که شخصيت فرد رشد پيدا مي کند، فرهنگ پذيري به وقوع مي پيوندد و شخص ارزش ها را کسب مي کند (جورج و همکاران[۱]، ۲۰۰۴،به نقل از خطیبی زاده،۱۳۸۸).

در رويکرد روان پويايي، برگذشته فرد و تعارض هاي درون رواني وي تاکيد مي شود. اين ديدگاه نه تنها به گذشته و تجربيات شخصي اهميت مي دهد بلکه به خانواده نيز به عنوان يک واحد مهم نگريسته مي شود بر اساس اين ديدگاه عوال ناهشيار بر تمامي جنبه هاي زناشويي تاثير دارند. در انتخاب همسر در مشکلاتي که در خلال زندگي مشترک ايجاد مي شود و در چگونگي حل انها (احدي،۱۳۸۲).

[۱] Jeorj & et al

سوالات یا اهداف پایان نامه :

تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی دانشجویان متاهل

تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر افزایش سلامت روان  دانشجویان متاهل

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه حل معادلات حاکم و تحلیل میزان تأثیر گرادیان شعاعی دما در سطح مقطع خطوط لوله
سمینار رفتار لرزه ای سکو های دریایی
پایان نامه بررسی تطبیقی وضع موجود و وضع مطلوب سرمایه اجتماعی با رویکرد تقویت آن در گروه شرکت های همک...
دانلود پايان نامه بررسي وضعيت موجود ومطلوب مهارتهاي تربيت شهروندي دربرنامه درسي ازديدمعلمان با توجه ...
پایان نامه مدیریت:میزان دو عامل عدالت سازمانی و فرسودگی شغلی بر رفتار شهروندی سازمانی