پایان نامه تأثیر درمان تلفیقی بر نشخوار فکری در افراد وابسته به مت آمفتامین

ارسال شده در سایت پایان نامه

۱- ۶ تعاریف نظری و عملیاتی متغیرها

۱-۶-۱ تعاریف نظری

۱-۶-۱-۱ شیشه (مت آمفتامین)

زیر گروهی از ترکیبات آمفتامین است و در ایران به نام «شیشه» شناخته می شود. «آمفتامین، یک ترکیب هم خانواده از بی- فنی لیزوپروپیلامین[۱]و مقلد غیرمستقیم سمپاتیک[۲] است که مصرف مزمن آن منجر به تحمل[۳] و از نظر کلینیکی باعث افسردگی و خستگی می شود» (فیشر و همکاران، ۲۰۰۰، ص ۶). «این مادۀ مخدر روان گردان می تواند به صورت های تزریق، تدخین[۴] ،از راه بینی[۵]، و یا خوراکی استفاده شود و کاربرد طولانی مدت با دوز بالای آن منجر به وابستگی می شود» (آنجلینا و همکاران، ۲۰۰۰، ص ۱).

 

۱-۶-۱-۲ وابستگی به مواد

انجمن روانپزشکی آمریکا[۶] (۲۰۰۰)، علایم وابستگی به مواد را شامل مجموعه ای از علایم فیزیولوژیکی، رفتاری و شناختی می داند که براساس آن فرد علی رغم داشتن اختلالات وابسته به مواد ،مصرف آن را ادامه می­دهد، در چنین مواردی الگویی از مصرف وجود دارد که معمولاً منجر به تحمل، محرومیت و رفتار اجباری برای مصرف می شود. مطابق با این تعریف سوء مصرف مواد منجر به تخریب کارکردهای روانی یا جسمانی می شود، در حالی که وابستگی وقتی ایجاد می شود که فرد به صورت اجباری و غیرقابل کنترل به مصرف پرداخته و در صورت عدم مصرف علائم ترک[۷] را نشان می دهد (ابوصالح[۸]،  ۲۰۰۶).

[۱]– b- Phenylisopropylamine

[۲]– Sympathomimetic

[۳]– Tolerance

[۴]– Smoke

[۵]– Snort

[۶]– APA

[۷]– Withdrawal Symptoms

[۸]-Abou-Saleh

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه مطالعه وبررسی غشاهای پلیمری جهت جداسازی گاز
پایان نامه تحلیل عدالت فضایی در نقاط شهری با تأکید بر تسهیلات عمومی شهری با استفاده از مدل AHP
پایان نامه بررسی هنجارهای اتحادیه اروپا بر بالکان غربی
دانلود پایان نامه تعیین سخت افزار بندری بر عملکرد بندر
دانلود پایان نامه ارتباط منفی بین تعهد سازمانی و قصد ترک سازمان