پایان نامه بررسی و نقد آیات ولایت در تفسیر الدرالمنثور سیوطی و تفسیرجلالین

ارسال شده در سایت پایان نامه

موسسه آموزش عالی امیر المومنین (ع)

پایان‌نامه کارشناسی ارشد

 

گروه: حکمت و کلام اسلامی

 

عنوان

بررسی و نقد آیات ولایت در تفسیر الدرالمنثور سیوطی و تفسیرجلالین

 

استاد راهنما

دکتر علی مطوری

 

استاد مشاور

دکتر رئوف سبهانی

28/05/1393

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

 

چکیده پایان‌نامه:

مسأله بسیار مهمی که فِرَق مختلف اسلامی (شیعه و سنی) بر سر آن اختلاف دارند. مسأله امامت است. شیعیان معتقدند که پیامبر اکرمk جانشین بلافصل خود را که از جانب خداوند تعیین شده بود، در جای جای تاریخ رسالت چه در مکه و چه در مدینه معرفی نموده است و در وقایع مختلف بدون هیچ شک و شبهه ای امام علیj را وصی، خلیفه و جانشین بعد از خود معرفی کرده است. اما اهل سنت به چند دسته تقسیم می‌شوند: دسته نخست کسانی هستند که احادیث مربوط به امام علیj را مانند: (حدیث یوم الدار، حدیث غدیر و…) را قبول دارند ولی مفاهیم را به نفع مذهب خود تأویل می‌نمایند. دسته ای دیگر در تمام احادیث تشکیک می‌کنند، و دسته ی آخر هم کلاً به نفع مذهب و گروه خود قضاوت می‌کنند. (فَتَقَطَّعُوا أَمرَهُم بَینَهُم زُبُراً کُلُّ حِزبِ بِمالَدَیهِم فَرِحُون) (مؤمنون / 53). لذا عَلَم دشمنی با اهل بیتb را برافراشته و منکر فضائل آنان می شوند. ما در این تحقیق در پی جستجوی آرای نزدیک فریقین هستیم تا بواسطه این مهم برای پویندگان حقیقت تحقیقی فارغ از هرگونه تعصب؛ فرا روی آنان قرار دهیم. از میان تفاسیر فراوان تفسیر معروف الدر المنثور و جلالین؛ از آنِ جلال الدین سیوطی که صاحب نزدیک به 600 تألیف بوده و مورد اعتماد اهل سنت است، انتخاب کرده و در موضوع آیات ولایت به تبیین و نقد آن پرداختیم. البته کتاب الدر المنثور سیوطی تنها به نقل  روایات تفسیری از پیامبر اعظمk پرداخته و در این راه از طبقات مختلف نقل روایت کرده است و به صحت و سقم روایات توجه نداشته و حتی روایاتی را نقل کرده که از نظر دلالت مدلل نیست و اصلاً قابل اعتماد نیستند. و همچنین در تفسیر جلالین که بصورت موجز و مختصر است فقط به شرح تحت الفظی آیات پرداخته و از بیان مطول تفسیری آیات اجتناب کرده است. که ان شاءالله به این مهم در این تحقیق بصورت مفصل خواهیم پرداخت.

واژگان کلیدی: سیوطی، شیعه، سنی، تفسیر، ولایت، فریقین، اجتهاد، اهل البیتb، اولی الامر

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

دانلود پایان نامه نقش آموزش رفتارهای شهروندی در شعور جمعی اعضاء سازمان دانش آموزی
پایان نامه ارشد:تعیین ارتباط بین رفتار شهروندی سازمانی کارکنان با میزان وفاداری مشتریان
پایان نامه میزان درگیری والدین در امور تحصیلی و ارتباط آن با عملکرد تحصیلی دانش آموزان
پایان نامه بررسی وضعیت “رفتار کمکی” در بین کارکنان و اساتید
پایان نامه با موضوع تحلیل و طراحی میکروبلاگ