پایان نامه بررسی تمایل افراد برونگرا برای سرمایه¬گذاری بلند مدت

ارسال شده در سایت پایان نامه

زیان­گریزی

تعریف تکنیکی زیان­گریزی از تئوری چشم­انداز گرفته می­شود، جایی که کاهنمن و تورسکی به طور صریح اولویت­ها و ترجیحات نسبی مسلم و محسوس را ذکر نمی­کنند. مثلا ، من ترجیح می­دهم که از زیان دور باشم تا اینکه سود کسب کنم. آنها زیان­گریزی را در قالب تابع ارزش S شکل که نماینده مطلوبیت است، توصیف می­کنند. این تابع، کل مرحله ارزیابی در تئوری چشم­انداز را مدل­سازی می­کند. مطابق نظر این دو محقق، افراد همه سود وزیان­های بالقوه را در مقایسه با یک نقطه مرجع شاخص ارزیابی می­کنند. تابع ارزش که از این نقطه عبور می­کند نامتقارن است. تصویر حاکی از آن است که تاثیر زیان بیشتر از تاثیر سود است. نتیجه اینکه، رفتار ریسک­طلبی در دامنه زیان­ها و رفتار ریسک­گریزی در دامنه سودها حاکم است. مفهومی که در اینجا اهمیت دارد اثر تمایلاتی است که توسط استتمن و شفرین معرفی شده است. مفهوم اثر تمایلاتی، گرایش افراد به حفظ طولانی­مدت سرمایه­گذاری­های زیان­ده و فروش زودهنگام سریع سرمایه­گذاری­های سودده را توصیف می­کند.

تازه­گرایی

به منظور درک توصیف تکنیکی سوگیری تازه­گرایی، بررسی آزمون حضور ذهن که دو جزئ اساسی آن اثر تقدم و اثر تاخر است، می­تواند مفید واقع شود. روانشناسان هنگام مطالعه حافظه آدمی، از یک پارادایم به­نام حافظه آزاد استفاده می­کنند. در چنین پارادایمی، به فرد شرکت کننده فهرستی از آیتم­ها که قرار است وی آنها را یاداوری نماید، یکی پس از دیگری داده می­شود.به عنوان مثال آزمون کننده می­تواند هر ۵ ثانیه یک بار کلمه­ای را برای فرد آزمون­شونده بخواند و پس از آن که همه کلمات موجود در فهرست خوانده شد، از شرکت­کننده خواسته می­شود که از کلمات خوانده شده، هر تعدادی که ممکن است را به یاد آورد. این پارادایم حافظه آزاد خوانده می­شود. زیرا فرد مختار است به هر ترتیب که مایل است آیتم­های فهرست­شده را به یادآورد.

پشیمان گریزی

مجموعه وسیعی از آثار مکتوب در زمینه روانشناسی آزمایشگاهی نشان می­دهد که تاسف، تصمیم­گیری تحت شرایط عدم اطمینان را تحت­الشعاع قرار می­دهد. تاسف و ندامت موجب می­شود افراد تصمیمات گذشته خود را به چالش کشیده و عقاید و نظرات خود را زیر سوال ببرند. افرادی که تاسف­گریز هستند، تلاش می­کنند که از ناراحتی و تشویش ناشی از دو نوع اشتباه  اجتناب ورزند: ا- خطای اقدام ۲-خطای غفلت. خطای اقدام زمانی رخ می­دهد که ما اقدام نابجایی انجام دهیم. خطای غفلت از بی­تحرکی و سکون نابجا ناشی می­شود، یعنی فرصت­هایی که نادیده شده یا فراموش شده­اند. پشیمانی با نارضایتی تفاوت دارد، زیرا پشیمانی بر حالتی دلالت دارد که فرد در دستیابی به پیامدهای منفی نوعی حس نامطلوب دارد. زمانی که پیامدهای نامطلوب از خطاهای اقدام نشات می­گیرد، احساس تاسف و ندامت در مقایسه با زمانی که خطای قصور علت نتایج نامطلوب است، شدیدتر است.

تاسف و ندامت؛ زمانی که پیامدها و نتایج بسیار مشهود یا قابل دسترسی است، حداکثر وضوح را داشته و بیشترین خسارت را به تصمیم­گیری وارد می­کند. اما زمانی که پیامدهای اشتباه کمتر قابل تشخیص است، تاسف و ندامت نیز به عاملی کم­اثر تبدیل می­شود. برخی از محققان چند نظریه انتخاب در شرایط عدم­اطمینان پیشنهاد داده­اند که سوگیری پشیمان­گریزی به عنوان توجیهی نسبی برای موارد مشاهده­شده نقض تئوری مطلوبیت موردانتظار است. در تئوری پشیمانی فرض می­شود که افراد عقلایی هستند، اما تصمیمات خود را هم بر بازده مورد انتظار و هم پشیمانی مورد انتظار شکل می­دهند. پارادوکس آلیس به همراه سایر گرایش­های آدمی که به نظر می­رسد مانع بهینه­سازی مطلوبیت هستند، از نقطه نظر تئوری پشیمانی، معقول جلوه می­کند. تئوری پشیمانی دارای نقاط اشتراکی با تئوری چشم­انداز کاهنمن و تورسکی است و بسیاری از پیش­بینی­های آن با مشاهدات تجربی رفتار انسان که زیربنای تئوری چشم­انداز را تشکیل می­دهد، سازگاری دارد.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه : امکان‌سنجی و ارزیابی تطبیقی کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرآیند روش‌شناسی
پایان نامه امکان سنجی پیوستن ایران ایر به ائتلاف های بین المللی هوایی
پایان نامه مسائل اخلاقی در هوش مصنوعی
پایان نامه پارامترهای موثر بر ساخت نانو کاتالیست Al2O3 – γ Ir
پایان نامه آثار حکم اعسار از محکوم‌به دین ناشی از اسناد تجاری