پایان نامه ارشد شناسایی تاثیر طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی دانشجویان متاهل

ارسال شده در سایت پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه : اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان

۲-۳-۲-۲-رويکرد رفتاري- شناختي

اين رويکرد براين فرضيه اساسي استوار است که هر کدام از زوج ها مجموعه اي از باورهاي اساسي درباره ارتباطات صميمي دارند که آنها را در رابطه زناشويي نيز وارد مي کنند.

مطابق با اين ديدگاه برداشت زن و شوهر از رفتار يکديگر بيش از خود رفتار اهميت دارد. زيرا انسان به برداشت ها و نتيجه گيري هاي خود حکم واقعيت محض يا حقيقت را مي دهد و به ان به عنوان فرض هايي که بايد ازمون شوند نگاه نمي کند.به عبارت ديگر در اين رويکرد تاکيد بر اين است که چگونه زوج ها رفتار يکديگر را تفسير مي کنند و ان را مطابق با محتواي شناختي خود ارزيابي کرده غنا مي دهند و در نهايت چگونه رفتارهاي همسر خود ر ناشي از خودخواهي يا بي نزاکتي تعبير مي کنند. پيامد چنين برداشت و تفاسيري بروز رفتارها و واکنش هاي تهاجمي نسبت به طرف مقابل يا کناره گيري از اوست. در اين موقعيت کسي که مورد حمله قرار گرقته نيز خود را مستوجب مجازات ندانسته، با حمله پاسخ داده و يا به سهم خود بيشتر فاصله مي گيرد و بدين ترتيب تبادل رفتاري بيزار کننده بين زوجين افزايش مي يابد (اپشتاين و شلزينگر[۱]،۲۰۱۲).

اپشتاين و ايدلسون[۲](۲۰۰۹) دريافتند که ميزان باورهاي غيرواقع بينانه درباره رابطه زناشويي پيش بيني کننده نيرومندي براي پريشاني زندگي زناشويي و انتظارهاي منفي از درمان است و در نتيجه پيشنهاد مي کنند که برنامه هاي درماني براي رفع ناکارامدي رابطه بايد مبتني بر بارسازي شناختي فهرستي از باورهاي غيرواقع بينانه رابطه زناشويي را فراهم اورده اند. اين پرسش نامه ۵ باور را بررسي مي کند.

[۱] Shelsinger & Epeshtain

[۲] Epeshtain & Idelsson

سوالات یا اهداف پایان نامه :

تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی دانشجویان متاهل

تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر افزایش سلامت روان  دانشجویان متاهل

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه رابطه ی بین سبک رهبری مدیران ، جو مدرسه و اثر بخشی مدارس متوسطه شهر اقلید
پایان نامه راهکارهای توسعه‌ی اکوتوریسم در شهرستان رامیان استان گلستان
سمینار مدیریت ارتباط با مشتریان در صنعت بانکداری و هوش تجاری
پایان نامه کاربرد رایانه در ایجاد و رشد خلاقیت
پایان نامه بررسی سیاست جنایی ایران در خصوص کنترل و مهار قاچا ق زنان