دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر : مدلی مبتنی بر نگاشت بیتی و تابع دستور …

دانلود پایان نامه

با عنوان : مدلی مبتنی بر نگاشت بیتی و تابع دستور جهت کنترل دسترسی در بانک اطلاعات XML

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه علم و صنعت ایران 

دانشکده مهندسی کامپیوتر

عنوان :

مدلی مبتنی بر نگاشت بیتی و تابع دستور جهت کنترل دسترسی در بانک اطلاعات XML

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

امروزه اطلاعات مستقر بر روی وب به سرعت در حال افزایش است و حجم بسیار زیادی از این اطلاعات در قالب XML ظاهر شده است. یکی از مزایای اصلی استفاده از XML ، نمایش داده های غیر ساختیافته است که قابلیت های بسیاری را در اختیار کاربران می گذارد. ویژگی غیر ساختیافته بودن اطلاعات و انعطاف پذیری XML باعث همه گیر شدن استفاده از آن شده و در بانک های اطلاعات نیز مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین برقراری امنیت در مستندات XML یک نیاز و بحث کلیدی می باشد. داده ها به هر شکلی که ذخیره شوند باید از تهدیدهای ممکن (سرقت، خرابکاری، دستکاری و مواردی از این قبیل) محافظت گردند. برای جلوگیری از تهدیدها، روش ها و مدل هایی را در بانک های اطلاعات طرح ریزی و پیاده سازی نموده اند. مهمترین این مدل ها، مدل کنترل دسترسی می باشد. این مدل خود مبتنی بر روش های مختلفی می باشد که در بانک های اطلاعات گوناگون به کار گرفته می شوند. در این پایان نامه پس از بررسی روش های کنترل دسترسی، روشی جدید مبتنی بر نگاشت بیتی و تابع دستور جهت کنترل دسترسی در بانک اطلاعات XML پیشنهاد شده است. در روش پیشنهادی سعی بر این است که کلیه مشکلات و نواقص روش تابع دستور و نگاشت بیتی مرتفع گردد.

واژه های کلیدی: بانک اطلاعات XML، کنترل دسترسی، امنیت، نگاشت بیتی.

اکثر نرم افزارهای کاربردی تجاری، سیستم های تبادل داده، و شرکت های مختلف داده های ساختیافته ی خود را در بانک های اطلاعات رابطه ای نگهداری می کنند. بانک های اطلاعات رابطه ای نمونه خوبی از بانک های اطلاعات ساختیافته هستند. بانک های اطلاعات نیمه ساختیافته مشابه بانک های سنتی شِمای ثابتی ندارند. داده های نیمه ساختیافته، خود تعریف می باشند و می توانند مدل ناهمگون تری نسبت به داده های ساختیافته داشته باشند. زبان نشانه گذاری توسعه پذیر XML تکنیک مناسبی برای مدل سازی چنین داده هایی است [۱]، هر چند داده های ساختیافته و غیرساختیافته نیز می تواند در قالب XML ذخیره شود. نمایش داده های غیر ساختیافته به صورت XML قابلیت های بسیاری را در اختیار کاربران می گذارد. ویژگی غیر ساختیافته بودن اطلاعات و انعطاف پذیری XML و همچنین همه گیر شدن استفاده از آن باعث شده است که در بانک های اطلاعات نیز مورد توجه قرار گیرد. در این میان دسترسی به اطلاعات و امنیت اطلاعات مبادله شده بسیار مورد توجه می باشد.

جهت برقراری امنیت در بانک اطلاعات XML مدل ها، مکانیزم ها و روش هایی وجود دارد. در حال حاضر تنها مدل هایی که در برقراری امنیت در بانک اطلاعات XML استفاده می شود مدل های کنترل دسترسی می باشند. مطابقت مدل های کنترل دسترسی با مستندات XML و نیز چگونگی استفاده از این مدل ها در بانک اطلاعات XML در این پایان نامه تشریح شده است.

بیشتر کنترل های دسترسی مرسوم شامل لیست های کنترل دسترسی [۲]، لیست های قابلیت [۳] و ماتریس های کنترل دسترسی [۴] هستند. هنگامی که درباره امنیت یک سیستم صحبت می شود “کنترل دسترسی” جنبه های بسیاری را شامل می شود. کنترل دسترسی باید رسا و قابل فهم باشد و بتواند امنیت دسترسی به داده های مستقر در یک مکان را پشتیبانی نماید. همچنین در بسیاری از سیستم ها همچون سیستم های تراکنشی تجاری و بایگانی های پزشکی که شامل داده های حساس می باشند، کنترل دسترسی در پایین ترین سطح (عنصر و یا صفت) مورد نیاز است.

کارهای بسیار زیادی برای توصیف کنترل دسترسی روی مستندات XML از چند سال قبل انجام شده است. برخی از این کوشش ها عبارتند از: تعریف و اجرای خط مشئ های کنترل دسترسی بر روی منابع XML [5]، کنترل دسترسی به مستندات XML توسط تعیین سطوح مجوزها و خط مشئ های انتشار مجوزها [۶]، توصیف کنترل دسترسی برای اسناد XML که ارتباط معنایی با هم دارند [۲۲] و تعریف یک سیستم کنترل دسترسی در پایین ترین سطح برای مستندات XML [7]. کنترل دسترسی در پایین ترین سطح شامل توصیف موضوع های مجوز (کاربران یا گروه های کاربری و یا کامپیوترها)، اشیاء مورد دسترسی (المان ها و محتوای المان ها) و تعیین مجوزهای دسترسی می باشد. تمرکز در این کار عموماً بر روی توصیف یک زبان برای تعیین محدودیت های کنترل دسترسی به مستندات XML و همچنین توصیف انواع مختلف خصوصیات و خط مشئ های مرتبط با آن می باشد.

در این پایان نامه روشی جدید مبتنی بر نگاشت بیتی [۸] و تابع دستور [۹] جهت کنترل دسترسی در بانک اطلاعات XML پیشنهاد شده است. در روش پیشنهادی کنترل دسترسی را در پایین ترین سطح ایجاد می کنیم. همچنین در روش پیشنهادی سعی شده است که کنترل دسترسی بامعنی ایجاد گردد. کنترل دسترسی با معنی را با استفاده از الگوریتمی که نقش ها را به نگاشت بیتی تبدیل می کند مهیا می کنیم. در این روش تلاش شده است که مشکلات و نواقص روش تابع دستور و نگاشت بیتی مرتفع گردد.

در فصل اول این پایان نامه پس از معرفی اجمالی بانک اطلاعات XML ، به امنیت در بانک اطلاعات XML می پردازیم. در فصل دوم مدل های کنترل دسترسی که برای بانک اطلاعات XML معرفی شده اند را بررسی می کنیم. در فصل سوم روش پیشنهادی ارائه می گردد. در فصل چهارم به پیاده سازی و ارزیابی روش پیشنهادی می پردازیم، و مقایسه ای بین مدل های مختلف کنترل دسترسی و روش پیشنهادی جهت استفاده در بانک های اطلاعات XML انجام خواهد گرفت. در فصل پایانی به نتیجه گیری و کارهای آتی می پردازیم.

  • آشنایی با XML

زبان XML در سال ۱۹۹۷ توسط کنسرسیوم وب برای رفع محدودیت های موجود در HTML و اضافه کردن قابلیت های جدید بوجود آمد [۱]. تفاوت اصلی XML با HTML در این است که XML سعی دارد داده ها را طوری نشانه گذاری کند که معنای آنها حفظ شود و در حالیکه HTML داده ها را طوری نشانه گذاری می کند که قابل نمایش برای مرورگرها باشد. در واقع XML یک استاندارد باز می باشد و تاکید آن بر روی معنای داده هاست در حالیکه تأکید HTML بر نمایش داده می باشد. XML. یک استاندارد پایه است که وابستگی به رسانه ها، سیستم عامل ها و دیگر سیستم ها را ندارد. به منظور حفظ معنای داده ها، XML ابر داده[۱] که توصیف کننده داده می باشد را نیز همراه آنها ذخیره می کند.

XML زیر مجموعه ساده شده ای از زبان SGML می باشد. زبان SGML یک زبان عمومی و پیچیده برای نشانه گذاری داده هاست که در دهه ۸۰ بوجود آمد و پدر زبان های نشانه گذاری محسوب می شود. قابلیت های زیاد این زبان آن را بیش از اندازه پیچیده کرده است، بطوری که کنسرسیوم وب آن را بعنوان جانشین HTML مناسب ندانسته و تصمیم گرفت زیر مجموعه ساده شده ای از آن را با نام XML جانشین HTML کند. زبان XML در واقع یک ابر زبان نامیده می شود. چرا که کاربر بسته به نیازهایی که دارد می تواند با استفاده از آن زبان نشانه گذاری جدیدی برای داده هایش ایجاد کند.

XML همچنین قادر است ساختار داده های ذخیره شده را نیز به همراه معنای آنها حفظ کند. این زبان دارای هیچ برچسب از پیش تعریف شده ای نیست و تمامی برچسب ها برحسب نیاز توسط کاربر تعریف می شوند. قابلیت های XML و اجزاء همراه آن، این زبان را به زبان قابل حمل و استاندارد برای کاربردهای مختلف تبدیل کرده است.

فایل های XML دارای قابلیت متنی هستند به طوری که می توان آنها را در ویرایشگرهای متنی ویرایش کرد. یک فایل در XML از دو قسمت متن و علائم نشانه گذاری تشکیل شده است که در قسمت متن داده های اصلی ذخیره می شود و در قسمت علائم نشانه گذاری، ابرداده توصیف کننده متن قرار می گیرد. XML از یک سو با ذخیره فایل هایش در قالب متنی و استفاده از علائم نشانه گذاری‏ فهم معنای داده های ذخیره شده را برای انسان ممکن می سازد و از سوی دیگر با در اختیار قرار دادن این فایل ها در یک قالب ساختیافته برای برنامه ها، پردازش آن را برای کامپیوتر ساده می کند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :۱۱۱

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         ali.farjadniya@gmail.com

ودسرابی