دانلود پایان نامه بررسی مالکیت نهادی به عنوان یکی دیگر ازمکانیزم¬های حاکمیت شرکت

ارسال شده در سایت پایان نامه

نقش مدیران غیرمؤظف (غیراجرایی) در حاکمیت شرکتی

فروپاشی شرکت انرون درسال۲۰۰۱،نظرها را به سوی اثر بخشی عملکرد مدیران غیر مؤظف هیئت مدیره جلب کرد. از دیدگاه  تئوری نمایندگی،حضور مدیران غیر مؤظف مستقل در هیئت مدیره­ی شرکت­ها و عملکرد نظارتی آنان به عنوان افرادی مستقل به کاهش تضاد منافع  موجود بین سهام­داران و مدیران شرکت در جلسات هیئت مدیره ،کمک  شایان  توجهی می­کند. البته باید توجه داشت که مدیران اجرایی شرکت ،نقش مهمی را در ایجاد ترکیب  مناسبی از مدیران مؤظف و غیر مؤظف در میان اعضای هیئت مدیره ایفا می­کنند. وجود چنین ترکیبی از عناصر اصلی یک هیئت مدیره­ ی کارا و مؤثر محسوب می­شود؛زیرادرحالی که مدیران مؤظف ،اطلاعات  ارزشمندی درباره­ی فعالیت­های شرکت ارائه می­کنند ،مدیران غیر مؤظف با دیدگاهی حرفه­ای و بی ­طرفانه، در مورد تصمیم گیری­های مدیران مذکور به قضاوت می­نشینند.  بدین ترتیب هیئت مدیره­ی شرکت با دارا بودن  تخصص، استقلال و قدرت قانونی لازم، یک ساز و کار بالقوه توانمند حاکمیت شرکتی به حساب می­آید (بیردوهیکمن[۱]،۱۹۹۲،۱۹۶).

در راستای تحولات  اخیر در مبحث  حاکمیت شرکتی ، می­توان به تأثیر قانون سر بینز اکسلی (به عنوان مکانیزم برون سازمانی) در برجسته شدن نقش نظارتی مکانیزم ­های داخلی اشاره کرد. تفکیک دقیق وظایف  مدیریت  اجرایی از مدیریت غیر اجرایی ،برجسته­تر شدن نقش نظارتی مدیریت غیر اجرایی و تعیین حوزه­های مسئولیت آنها و ضرورت داشتن دانش حسابداری و مالی به عنوان یکی از شرایط احراز پست در مورد حداقل یک نفر از مدیران غیر اجرایی وآگاهی بقیه­ی اعضاء از مسائل حسابداری و مالی،برخی از تحولات اخیر است. افزون بر این،نقش کمیته­ های هیئت مدیره  (شامل مدیران غیراجرایی) درموردکنترل­های داخلی، ارتباط با حسابرسان داخلی و مستقل و . . . بسیار بر جسته شده و از وظایف مدیران اجرایی کاملاً تفکیک گشته است. در ایران، قانون تجارت مصوب۱۳ اردیبهشت ماه۱۳۱۱ ،اساس و چارچوب قانون تجارت موجود را تشکیل می­دهد. نظر به قدمت منابع آن که دارای  نواقص فراوانی بود ،قانون اصلاح قسمتی ازقانون تجارت مشتمل بر ۳۰۰  ماده پس از تصویب در تاریخ۲۴   اسفندماه   ۱۳۷۴  جانشین مواد ۲۱ تا ۹۴  قانون تجارت مصوب  ۱۳۱۱  شد. به نظر می­رسد که اصلاحیه­ی مذکور نیز تغییر با اهمیتی در چارچوب اولیه­ی قانون تجارت  ایجاد  نکرده است. هم­چنین در قانون  پیشین و اصلاحیه­ی  انجام شده به  مقوله­ی وظایف هیئت مدیره و تفکیک  وظایف توجه  چندانی نشده است. امیداست در اصلاحیه­ی قانون تجارت به این مهم توجه شده و مورد عنایت قرار گیرد و افزون  بر آن، آئین­نامه­ی حاکمیت شرکتی مورد نظر بورس اوراق بهادار پس از اصلاحات  لازم، مورد استفاده­ی شرکت­های پذیرفته شده در بورس قرارگرفته و پس از ارزیابی مجدد اجرای آن  برای تمام  شرکت­های سهامی الزامی شود.

[۱]Byrd&Hickman

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks@

پایان نامه ترجمه و تحقیق کتاب سلم از کتاب خلاف شیخ طوسی بانضمام بررسی فقهی پیش فروش های متداول
دانلود پایان نامه تحلیل و پیش ­بینی رفتار مصرف برق مشترکین با استفاده از تکنیک­ های داده­ کاوی(مطالع...
پایان نامه بررسی اثر نانو خاک رس روی فیلم­های ترکیبی زیست تخریب پذیر بر پایه نشاسته سیب زمینی و ژلات...
پایان نامه تاثیر آموزش کارآفرینی بر شکل گیری سرمایه انسانی کارآفرینانه
دانلود پایان نامه ارشد: آثار صدر عاملی