بازار تاریخی سمنان تا ۱۰ سال آینده فرو می ریزه!

دانلود پایان نامه

بازار تاریخی و ثبت شده سمنان به دلیل مشکل آبگرفتگی کانال های آبی که از پایین این بازار می گذره، در خطر ریزش قرار گرفته.

به دلیل وجود مجموعه آب پخش کن ۷۰۰ ساله ای که در سمنان هست و یکی از راه های اصلی اون از پایین بازار تاریخی سمنان می گذره، این بازار قدیمی و ثبت شده در خطر ریزش قرار گرفته. این مجموعه آب پخش کن دارای ۶ استخر آب بوده که کل شهر رو درگیر خودش کرده و با یه مهندسی آب قدیمی هنوزم آب رو به باغ ها و آب انبارها می رساند. 

شاید بازاری مثل بازار سمنان نباشه که نهر آب از پایین مغازه های اون می گذره، اما این اتفاق چندین سال پیش افتاده و این آب پخش کن رو منحصر به فرد و حضورش در پایین بازار سمنان هم این بازار تاریخی رو مهم کرده.

اما مدتیه که این نهر دچار مشکل شده، فاضلاب در کانال آب مونده و بازار سمنان رو تهدید می کنه. چون در خیلی از نقاط بازار و دیواره ها، آب کانال و نهر نشت کرده و خودشو به شکل نم یا ریختگی دیوار نشون داده، اما کسی توجهی به اون نمی کنه.

اداره میراث فرهنگی شهر سمنان به اداره آب و فاضلاب در این باره نامه زده و گفته که باید فاضلاب کانال تخلیه شه وگرنه تا ده سال دیگه شاید نصفی از بازار تاریخی سمنان فرو بریزه. نمونه ای از این فاجعه رو هم می توان در ترک خوردگی سقف بازار دید. با این حال هنوز جواب درستی دریافت نشده.

بازار سمنان

مغازه داران بازار تاریخی سمنان هم بی فرق هستن و هنوز فاجعه رو درک نکرده ان. یکی از اشکالات بازار سمنان اینه که هیئت امنا نداره تا هم این موضوع رو رسیدگی کنن و هم اداره میراث فرهنگی سمنان بدونه باید با کی وارد گفتگو شه. حالا زندگی بازار سمنان در دست بازاری های اینه که یا با تشکیل هیئت امنا به این موضوع رسیدگی کنن یا از میراث فرهنگی و اداره فاضلاب بخوان فکری به حال این بازار تاریخی کنن.

بازارسمنان و بازار شیخ علاءالدوله مربوط به دوره قاجاره و در سمنان، خیابون امام، خیابون شهدا هستش و درحدود ۱۶۰۰ متر یه مایل طول داره. این اثر در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۴۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

بازار سمنان که به سبک معماری قدیمیایرانی با سقف های خشتی و آجری، متناسب با وضعیت آب و هوای خاص منطقه کویری ساخته شده تا امروز بزرگ ترین مرکز خرید و فروش جنسای تجارتیه. در گذشته، بازار عمومی شهر تشکیل شده از راسته بازار و بازار شیخ علاءالدوله (بازار مرده ها) بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *